Работата по строежа на българската част на газопровода „Турски поток“ вече тече и първите 11 км от него се очаква да бъдат готови през октомври, заяви в ефира на bTV енергийният министър на България Теменужка Петкова.
Тя поясни, че строителната дейност се извършва от българското държавно енергийно дружество „Булгартрансгаз“ ЕАД и въпросните 11 км са входната точка на газопровода от турската граница.
„Има готова мрежа от 140 км и после ще започне по-нататъшното изграждане към Сърбия“, подчерта министърът. „До 2020 г. трябва да са готови първите 308 км“, добави още Петкова.
Тя посочи, че няма предвидени санкции, които България трябва да плати заради забавянето на проекта. Петкова очаква, че с изграждането на „Турски поток“ приходите от транзитни такси за страната ще се повишат.
„В момента „Булгартрансгаз“ получава около 200 млн. лв. До 2020 г. тези приходи трябва да достигнат 420 млн. лв“, заяви енергийният министър, като допълни, че се очакват над 9 млрд. евро приходи през следващите 20 години.
Тя изтъкна добрите отношения между България и Русия, определяйки ги като „прагматични“ и основаващи се на „взаимен интерес“.
Петкова припомни, че началото на 2020 г. изтича крайният срок за влизането в експлоатация на „Турски поток“.
По-рано тази седмица Върховният административен съд прекрати делото срещу решението на Комисията за защита на конкуренцията за избор на изпълнител на газовия проект "Турски поток" на територията на България. Малко след това "Булгартрансгаз" и обединение "Консорциум Аркад" подписаха договор за изграждането на газопровода. Стойността на подписания договор е 1,102 млрд. евро. Срокът на реализация е 615 календарни дни. В рамките на първите 250 дни трябва да бъде изградена 308 км линейна структура, което ще позволи доставянето на газ към Сърбия и по трасето към Унгария, за да стигне до хъба в Австрия.
Контрактът е за доставка на необходимите материали и оборудване, инвестиционно проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на разширението на газопреносната инфраструктура от турско-българската до българо-сръбската граница.
Относно проекта АЕЦ „Белене“ Теменужка Петкова сподели, че вече има 13 заявление за участие в процедурата за стратегически изпълнител. Тя направи паралел с „Турски поток“, посочвайки, че около 3 млрд. лв, колкото са били „потънали“ в площадката на АЕЦ „Белене“ през годините, ще са необходими за строежа и на газопровода.
Петкова обърна внимание и на АЕЦ „Козлодуй“, като подчерта, че в началото на октомври животът на 6-и блок ще бъде удължен с още 30 години. Тогава ще му бъде издаден и лицензът. 5-ти блок вече премина тази процедура още през 2017 г. и сега, на практика и двата блока получават по 60 години живот, добави министърът.
преди 5 години малиии, Тиквата не се е сетил още че е възможно. Мисля че скоро ще имам поръчка към ЖиПи за асфалтов щит над Татковината, ако е нужно може и без поръчка, нещо закон да сменим... само кажи кво е нужно за стабилитета ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Поляците ще ни треснат един метеорит. Ще стане като с OPAL - а, наполовина празен и най-вероятна глоба, по-голяма от тази за Булгаргаз от 77 милиона евро. Пакетите забавят, но не забравят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години 9 млрд приходи и 10 млрд. разходи, това е пАтока отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Поредните безсмислени пари... ами ако Русия се споразумее с Украйна да ползват съществуващите трасета? отговор Сигнализирай за неуместен коментар