Темата за втечнения газ е важна за България и региона. Страната ни все още е зависима от един доставчик на газ и затова усилията ни са България да стане независима при доставките. Това мнение изказа министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на участие в международен форум "Отключване на бизнес потенциала на източноевропейските газови пазари - конкуренция, алтернативи, пазари, проекти, сигурност чрез диверсификация. Случаят LNG".
Организатори са Институтът за енергийни изследвания във Вашингтон и Центърът за балкански и черноморски изследвания.
„Най-важен е проектът за интерконектора между България и Гърция, който ще даде сигурност в целия регион, посочи Петкова, цитирана от БТА, и допълни, че правителството има воля за изграждането либерализиран пазар. Страните в региона не успяха да изградят инфраструктура за доставка по различни маршрути, но сега този проблем може да бъде решен и регионът да тръгне в друга посока, отбеляза Петкова.
Друг важен проект е връзката между България и Сърбия, който трябва да е факт след няколко години. След реализирането на тези и други проекти, България ще стане средище на потоци както от север, така и от юг, посочи Петкова. До края на годината се очаква да заработи и платформа за търговия с природен газ.
През последната година Турция намали вноса си на руски газ с около 60 процента и днес има шест нови терминала за втечнен газ, които се изграждат, каза Алекс Алексиев от Центъра за черноморски изследвания. В нашия регион има значително развитие по отношение на LNG. Новият терминал в Александруполис ще ни даде достъп до втечнен газ, посочи Алексиев.
преди 5 години Турция намалила внос на руски газ с 60% и същевременно строи нов газопровод? Къде са тия шест терминала и от кого ще внася? Писна ми пишман експерти, консумиращи халюциногени, да твърдят идиотии, нямащи нищо общо с действителността и дори с елементарния здрав разум. Летящия сокол земята изрови за Турски поток... сигурно щото не ще руски газ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар