Представителите на търговците и индустриалните потребители на електроенергия в България настояваха за спешно приемане на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергетика, който беше приет на първо четене от парламента.
След проведена експертна среща между Асоциация на свободен енергиен пазар (АСЕП), Асоциация на търговците на електроенергия в България (АТЕБ), както и потребители на ток Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българска стопанска камара (БСК), Българска търговско-промишлена палата (БТПП), Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) се обединяват около становището за необходимостта от спешно приемане на промените в Закона за енергетика, съобщава БТА.
Становището е изпратено до председателя на Народното събрание, до председателя и членовете на Комисията по енергетика в парламента. Законопроектът ще бъде разгледан днес на заседание на Комисията по енергетика към 44-то Народно събрание и гласуван на второ четене.
В писмото се посочва, че организациите подкрепят промените в Закона за енергетиката, защото се предвиждат съществени реформи в електроенергийния сектор, включващи отпадането на таксата върху износа на електроенергия, излизането на 372 нови производители от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и високоефективно комбинирано производство (ВЕКП) на свободен пазар, определяне на прогнозна месечна разполагаемост на обществения доставчик и др.
Те настояват да се ускорят процедурите в Народното събрание по промените в закона, за да се спазят заложените срокове за сключване на договори, привеждане на нормативната уредба и влизане в сила на промените с новия ценови период от 01.07.2019 г.
Според тях важна стъпка за интегриране на националния електроенергиен пазар към общоевропейския е премахване на всякакви тежести, налагани върху свободната търговия в рамките на ЕС. Важна стъпка за това е отпадането на т.н. такса "износ" (начисляване на мрежови такси на електроенергията с произход България, , предназначена за износ).
„Необходимо е да се отбележи, че законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергетика не обхваща идентичната по същество такса върху вносната електроенергия, налагана чрез дължимата вноска от търговците на електроенергия в размер на 5 процента. Ограничаването с финансови тежести на свободното движение на електроенергия в рамките на Съюза е съществена пречка за реализиране на обединения със съседни пазарни зони, което би било най-устойчивата мярка за постигане на стабилен и конкурентен електроенергиен пазар в България“, подчертават организациите в писмото.
Поради тази причина те апелират за отпадане на всякакъв вид облагане върху вноса на електроенергия чрез премахване на т.2, алинея 1 от чл. 36е на Закон за енергетика.
Сред другите искания на търговците и големите потребители на електрическа енергия е Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да се произнася с решения по предстоящия ценови период в сектор електроенергетика в срок от минимум 30 дни преди влизане на съответното решение в сила.