IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Т. Петкова: Не съществува недостиг на електроенергия в България

КЕВР провежда среща за подобряване на условията на свободния пазар на електроенергия

10:17 | 14.01.19 г. 7
<p>
	Иван Иванов и Теменужка Петкова. <em>Снимка: БТА</em></p>

Иван Иванов и Теменужка Петкова. Снимка: БТА

Основната задача на правителството е да осигури такива условия на представителите на българския бизнес, които да им помогнат да бъдат конкурентни на международните пазари. Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова пред БНТ днес.

„Това, което ние правим в сектора на енергетиката, е той да бъде така управляван, че да се гарантира публичност, прозрачност и минимизиране на разходите“, заяви енергийният министър.

Тя добави, че от 2015 г. до този момент в България са били извършени редица промени в Закона за енергетиката, които всъщност целят да бъде елиминиран дефицитът, който съществува до 2014 г., и от друга страна да се създаде либерализиран пазар на електроенергия.

„България е една от последните държави в рамките на Европейския съюз, която все още не е либерализирала напълно своя електроенергиен пазар“, сподели Петкова, добавяйки: „Но когато става дума за цените на електроенергията за бизнеса и за потребителите и за битовите потребители, трябва да се изяснят някои много важни елементи. На 8 януари беше проведен тристранен съвет със синдикати и представители на българския бизнес, като темата беше именно цената на електроенергията на свободния енергиен пазар. Днес провеждаме среща съвместно с председателя на КЕВР Иван Иванов с целия енергиен бранш, за да видим има ли някакъв проблем, къде е неговият генезис, ако има такъв проблем и как да се реши“.

Срещата днес ще бъде между Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и представителите на българските енергийни дружества, които участват на свободния пазар на електроенергия, за стабилизиране на условията, при които се продават и купуват мощности. 

По думите на председателя на КЕВР Иван Иванов въпросната среща ще разгледа различни предложения за постигане на необходимата ликвидност чрез предлагане на достатъчно количество електроенергия в различни пакети.

„Ако ние изискваме да участват и трите електроразпределителни дружества, това не налага от обстоятелството, че на пазара „ден напред“, за покриване на технологичните загуби те закупуват големи количества, които надминават 30% от продаваната на борсата електрическа енергия“, подчерта Иванов.

На срещата ще вземат участия ръководителите на трите електроразпределителни дружества „Електроразпределение Север“ ЕАД, „Електроразпределение Юг“ ЕАД и „ЧЕЗ Разпределение България“ АД, държавните компании, които осигуряват основните количества електроенергия за свободния пазар - „Национална електрическа компания“ ЕАД, АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД и ТЕЦ „Марица-Изток 2“ ЕАД, както и „Български енергиен холдинг“ ЕАД, „Българската независима енергийна борса“ ЕАД и „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД.

Според Петкова гражданите трябва да знаят, че пазарът на електроенергия в страната е организиран в два сегмента – регулиран и свободен пазар.

„На Българската независима енергийна борса има три сегмента – първият е свързан с двустранни договори, вторият е „ден напред“ и [третият] „търговия в рамките на деня“. Малко под 90% се извършва именно на сегмент „двустранни договори“, които трябва да осигурят предвидимост на бъдещите разходи за електроенергия. В сегмент „ден напред“ търговията представлява приблизително 10% от общия свободен пазар. Така че ние сега ще се опитаме да анализираме защо имаме проблем и да разберем какви са основните причини за това“, заяви министърът.

Тя подчерта, че не знае за случай на предприятия, които се прекратили своята дейност поради повишените цени на електроенергия.

„Не съществува дефицит на електроенергия в България. Държавните енергийни дружества са задължени по договор да осигуряват всеки час 690 мегавата. Енергията е стока като всички останали, а стоката е за това да бъде продавана“, изтъкна Петкова.

Тя коментира и идеята за проверка на трите електроразпределителни дружества.

„КЕВР има право да упражнява контрол по отношение на дейността на енергийните предприятия. Експертите на Министерството на енергетиката ще извършат проверка на техническото състояние на енергийните обекти. В това число ще бъде направен отчет и на електромерите“, сподели още министърът.

Според нея съществува и един друг момент, който трябва да бъде изяснен.

„Промените в Закона за енергетиката, направени през миналата година, поставиха задължение на електроразпределителните предприятия да купуват електроенергия от свободния пазар за покриване на технологичните загуби. Преди това КЕВР определяше цената за тези загуби, която беше регулирана. Тя се осигуряваше от АЕЦ „Козлодуй“ и беше около 33 лв. Сега, с тази промяна, и ЕРП-тата купуват своята електроенергия от борсата и именно поради тази причина ще направим един задълбочен анализ на това как се отразява тази промяна“, поясни още Петкова, като добави: „Проверките на електроразпределителните дружества по отношение на електромерите ще се извършат на базата на случен принцип“.

По отношение на проекта „Белене“ Петкова заяви, че в момента се подготвя документацията и вероятно през февруари ще започне самата процедура за търсене на стратегически инвеститор.

„Държавата, чрез НЕК, ще участва в този проект. Тя ще може да влияе върху важните неща по проекта чрез блокираща квота“, поясни още министърът.

В същото време представители на частния сектор ще протестират в Пловдив пред офиса на електроразпределителното дружество EVN, съобщава БНР.

Те са получили предупреждения от доставчика си EVN Traiding за предстоящо значително поскъпване на електроенергията заради увеличаване на цената на енергийната борса.

Протестиращите ще се отправят след това и към сградата на Областната управа, защото смятат, че държавата трябва да потърси причините за резките скокове на борсовите котировки, посочва още БНР.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:23 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 15 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 6 години
Да не дава Господ некоя помпа или реле да се спръца я у Козлодуй, я у МИ-2 и да изключи некой блок, тогава ше видиме кон боб яде ли и какъв е реалният принос на ВЕИ в енергетиката на България...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 16 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 6 години
Тея двамата лемури на снимката до преди три месеца се кълнеха, че либерализацията на пазара на електроенергия ше доведе до падане на цените на тока за потребителите, а стадото щатни павиани-писачи тука пригласяха. Уж насекъде по земните кълбета били паднали цените, дето са ги либерализирали. И оти сега се чудат как да ги делиберализират, оти ората не могат да ги плащат? Или стоката им става непродаваема?Недостиг на еленергия нема, колкото да нема режим, щот има АЕЦ и ТЕЦ. Ама нема от ВЕИ - не, че нема инсталирани оксан докуз такива мощности, ама... И те ти стока, дето не само че не е в излишък, ами си е направо на кантар и цената скача на нормален, свободен пазар - просто като бел боб, ама из линковете на зелката такива работи не пише... И у евродирективите нищо нема по тоя въпрос - кога е януари у България какво да се прави с генерацията от ВЕИ... И ся спешни сбирки на кратуните - ше мислиме как да делиберализираме, та да не ни бият по улиците с камънье... И те така...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 3
ivanrog
преди 6 години
Със смели стъпки си вървим към светлия комунизъм. Оскъпихме шарените найлонови чантички и скоро ще ги забраним. Връщаме платнените пазарски чанти. Връщаме стъклените бутилки. Вярно още има целогодишно банани, но не, че са за всеки. Та мисля е логично да си върнем и режима на тока, някак справедливо е, е, може да не е точно от липса на ток, а от прекомерно високата му цена, но идеята е същата - скъпото не се консумира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 2
abdul
преди 6 години
Купува ток на .80 продава на .20, кое не му е либералното?Или ток има пари няма, или ток няма пари бол. Кое не му е либералното?Тъпапаткапетрова да внимава да не я удари тока (пак).Гинка как е, всичко наред ли е с нея?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 13
s3
преди 6 години
Добре де, защо не направим тока за бизнеса да е още по-евтин спрямо този за домакинствата за да се стимулира? Толкова ли е трудно да се фиксират цените и да е евтино за бизнеса?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 6
Jorkata
преди 6 години
А дали на борсата не си правят схеми тип а ла Енрон?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 0
das
преди 6 години
Хич няма недостиг, има си достатъчно ток. Само зависи на каква цена го искат индустриалците, защото на ниската цена няма достатъчно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още