Наложената на България глоба в размер на 77,068 млн. евро от Европейската комисия (ЕК) за злоупотреба с монополното положение на „Български енергиен холдинг“ ЕАД и неговите дъщерни дружества правят страната уязвима към бъдещи съдебни дела, заяви енергийният експерт Атанас Тасев в ефира на БТВ.
Според него този проблем е възникнал поради наличието на ограничителни условия при доставките на газ и вина за това имат преговарящите при присъединяването ни към Европейския съюз (ЕС), тъй като те не са информирали своевременно Брюксел за въпросните ограничителни условия и не е било поискане изключение от европейските правила.
„Преди години беше дадено на „Овергаз“ да доставя свободните 10% природен газ, но Русия отказа да предостави тези количества и сега, благодарение на това, че „Булгаргаз“ закупува въпросното количество като свръхкапацитет, потребителите на газовите мрежи на „Овергаз“ плащат приблизително 18-20 лв на 1000 куб.м“, подчерта Тасев.
Според него България не желае дружеството „Булгартрансгаз“ да бъде приватизирано, както искаше ЕК.
„На входа на газопреносната система е „Газпром Експорт“. Едва през последните години беше разрешено на други доставчици да се включат заради "Северен поток" 1 и 2, за да се отговори на Третия енергиен пакет“, добави още Тасев.
По неговите думи решението на ЕК ще „отвори кутията на Пандора“ и ще позволи на редица европейски и местни компании да предявят съдебни искания за обезщетение срещу БЕХ, като е достатъчно единствено да посочат своя интерес и съответната щета.
Идеята на изпълнителния орган на ЕС е в България да се развие един конкурентен пазар за природен газ.
„Червената линия на енергийния министър Теменужка Петкова е свързана с това кой в България може да използва природния газ и газовата инфраструктура“, заяви на свой ред икономистът Георги Ганев, добавяйки: „Установено е, че по недобросъвестен начин не са били допускани алтернативни български ползватели на природния газ. И сега всеки, който се почувства ощетен, може да осъди България“.
По думите на Ганев, за да се постигне ефективна енергийна диверсификация в страната, интерконекторът с Гърция трябва да се реализира и да се използва тамошният газ.
Според Атанас Тасев ситуацията ще се промени коренно с изграждането на газов хъб, който ще даде възможност да се наложат различни доставчици и да се реализира добра конкуренция.
Той заяви, че „Турски поток“ не може да заобиколи България, тъй като трасето през Гърция е икономически нецелесъобразно, като съществуват редица проблеми и в Македония и Италия.
преди 5 години цитирам :"Ядрените и газови глоби струват на народа 715 млн. евро. В това число влизат платените 601 млн. евро на руската Атомстройекспорт, 37 млн. евро на Уорли Парсънс нюклиър сървисис и последното наказание от страна на ЕК в размер на 77 млн. евро заради блокиране на ключова инфраструктура."демек да го разбирам ЕС са виновни , че у нас някой не си е свършил работа , за която се е подписал , че ще свърши ?!? че дълги години няма енергийна стратегия какво ще се прави - освен ако изключим "големия шлем" на картоиграчите :))) ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години санкции ? Защо тоя тип пуска такива внушения ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Всеки един българин (баба, бебе, мама, ...) ще плати глоба 22 лева на ЕС!Но на никой не му прави впечатление! Никой не протестира. А за далеч по малки увеличения в данъци и подобни имаше викове до небето и протести пред министерски съвет. Каква е логиката? отговор Сигнализирай за неуместен коментар