IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Такса сетълмент при двустранните договори на енергийната борса ще бъде намалена

Няма никакви манипулации при цените на енергийната борса, заяви изпълнителният директор на БНЕБ Константин Константинов

09:58 | 18.10.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

От 1 ноември такса сетълмент на пазарния сегмент „Централизиран пазар за двустранни договори“ ще бъде намалена с повече от 66%, сподели в интервю за БТА изпълнителният директор на Българска независима енергийна борса Константин Константинов.

Той посочи, че тази промяна има за цел да стимулира търговията в този пазарен сегмент чрез редуциране на разходите на участниците, без това да застрашава финансовата стабилност на пазарния оператор. 

Според Константинов ликвидността на пазарен сегмент „Ден напред“, който се счита за най-представителен и референтен, надвишава 25% от търгуваната електроенергия на свободен пазар и е между 10% и 15% от общата консумация на страната.

Той добави, че твърденията за манипулиране на цените при сегмента за борсова търговия „Ден напред“ са неоснователни и сегментът е организиран така, че всеки участник да купува или продава електрическа енергия на цена за всеки час, която „той сам доброволно декларира предварително“.

„Ето защо ние от борсовия оператор апелираме борсовите участници да бъдат изключително внимателни при изработването на своите оферти, тъй като веднъж входирани в системата, те стават обвързващи за тях“, предупреди Константинов.

Той посочи, че всеки борсов участник, който е закупил определено количество енергия за определен час на определена цена, предварително, доброволно и обвързващо е декларирал, че желае да закупи енергията на въпросната цена.

„Аналогичен е примерът с участник, продал определено количество енергия за определен час на определена цена“, зави Константинов, добавяйки: „Той декларира по същия начин, че желае да продаде енергията на въпросната цена“.

Според него разпространението на подобни „неоснователни“  твърдения също се счита за опит за пазарна манипулация и всяване на изкуствена паника сред останалите участници на борсата.

„Ето защо, наред с останалите случаи на рязка промяна на пазарното поведение на някои участници, БНЕБ ЕАД ще докладва и тези действия по официален път на Агенцията за сътрудничество на енергийните регулатори“, предупреди Константинов.

Той посочи, че проблемът за по-скъпата енергия не е свързан с ремонта на VI блок на АЕЦ „Козлодуй“, а е „нормално търговско поведение в определена пазарна ситуация“. Константинов признава, че ремонтът определено оказва своето влияние върху пазарната обстановка, но наред с това, влияние имат и съседните и европейски пазари, текущите възможности за производство, както и прогнозите за консумацията.

Директорът на БНЕБ призна, че на интернет страницата на борсата са били публикувани цени от близо 6000 лв, като причината за това е техническа грешка в офертата на един от участниците, довела до стократно завишаване на количествата за покупка.

Константинов коментира и търговията в сегмента „Пазар в рамките на деня“, който стартира на 12 април тази година. Според него количествата енергия, които се търгуват са впечатляващи и досега надвишават първоначалните прогнози на БНЕБ. Към момента общите изтъргувани количества надхвърлят 90 000 мегаватчас, а регистрираните пазарни участници са над 40.

Относно ликвидността на енергийната борса, Константинов заяви, че при пазарен сегмент „Ден напред“  надвишава 25% от търгуваната електрическа енергия на свободен пазар и представлява между 10% и 15% от общата консумация на страната.

Сега БНЕБ е съсредоточила усилията си в оптимизиране на процесите и проектиране на пазарни обединения, сподели той.

„Ние сме в процес на преговори с всички съседни пазарни зони – Румъния, Сърбия, Македония, Гърция и Турция“, заяви Константинов.

„Най-напреднали сме в проектите по пазарно обединение на сегмент „Ден напред“ с пазарна зона Македония и пазарно обединение на сегмент „В рамките на деня“ с пазарна зона Румъния. Подготвяме стартирането и на много интересен проект по обединение на сегмент „Ден напред“ на три пазарни зони – тези на България, Румъния и Хърватска“, добави още той.

Константинов обърна внимание и на ниската активност на свободния пазар, като заяви, че трябва да се има предвид, че пазарът на електрическа енергия е „специфична материя“ и продава предимно „на едро“.

„Не мисля, че е реалистично и логично да очакваме голям брой битови потребители да станат директни участници на свободния пазар. По-скоро очаквам компаниите с лиценз за координатори на балансиращи групи да предложат подходящи продукти, да агрегират множество клиенти и чрез борсовите платформи да управляват покупката за тях“, заяви ръководителят на БНЕБ.

Според Константинов завършването на либерализацията на българския енергиен пазар през следващите пет години може да се извърши, като е необходим анализ относно влиянието на бъдещите мерки върху всички пазарни дадености към момента.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:33 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още