IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Б. Николов: Парното и топлата вода могат да поскъпнат отново до края на 2018 г.

Ако цените на горивата в глобален план продължат да се покачват, ще последва нова изненада за българските потребители до Коледа

11:06 | 27.09.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Ако цените на горивата в световен мащаб продължат да се покачват, до края на календарната година вероятно ще се наложи ново поскъпване на топлата вода и парното, прогнозира Богомил Николов от асоциация „Активни потребители“ в интервю по БНТ.

Според него ако тенденциите при горивата в глобален план продължат, до Коледа българските потребители могат да бъдат „неприятно изненадани“ с ново повишаване на цените на парното и топлата вода, което да влезе в сила от 1 януари. 

„Октомври и ноември не са традиционно студени месеци и увеличаването на цената на парното няма да се отрази особено, но голямото притеснение остава за същинските зимни месеци“, допълни Николов. 

Комисията за енергийно и водно регулиране има крайната дума и поема пълната отговорност за цените на парното и топлата вода, припомни той.

В сряда парламентът гласува да даде право на Комисията да се произнася последна от държавните институции по сделки в енергетиката. Тази промяна допълва приетия в средата на 2018 г. текст, даващ правомощия на КЕВР да се произнася по подобни сделки.

По думите на Николов, България няма устойчива политика за енергийната бедност, която да съчетава мерки и стимули за по-ефективно потребление на енергията, с което да се преборят тенденциите за поскъпването на енергийните ресурси.

Гостът припомни, че се предвижда преминаване към дистанционни водомери, които обаче са значително по-скъпи от обикновените.

„Не можеш да задължиш хората да дават три пъти повече пари. Тези водомери ще си намерят мястото, но това трябва да стане със стимули и поощрения“, заяви Николов.

Ако се въведат дистанционните водомери, остава въпросът съществували софтуер, който да обработва данните, постъпили от новите устройства. Такива водомери биха били голям плюс в по-големите градове, а въвеждането им трябва се изпълни чрез поощрения, а не със задължения, подчерта Николов.

По-рано през настоящата седмица КЕВР обяви, че цената на природния газ ще поскъпне с 8% за крайните потребители от 1 октомври, след като обсъди предложението на  "Булгаргаз" за увеличаване цената на синьото гориво с близо 14%.

Председателят на комисията Иван Иванов обясни, че цената на услугата се формира не само от цената на природния газ, но и от задължително заплащане на достъп, пренос, разпределение и снабдяване.

"По този начин всеки, който ще плаща за доставен природен газ, ще плаща с 8% повече, а не с 13,89 на сто с включени такси", уточни Иванов.

Той определи ролята на комисията като съществена само при регулирането на цената на електроенергия, докато нейното влияние е незначително по отношение на цените на горивата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:41 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още