Китайският премиер Ли Къцян се е ангажирал лично проектът АЕЦ "Белене" да има успешен край, стана ясно от думите на Бойко Борисов, цитирани от правителствената пресслужба.
„С контактите, които Китай има с държави-членки на ЕС, действително по проекта „Белене“ бихме могли да направим един добър проект, за който той лично се ангажира, че ще ни помогне да го изведем до успешен край“, обясни българският премиер.
По-рано днес той се срещна с китайския си колега в сградата на Министерския съвет. Ли Къцян предвожда голяма китайска делегация за форума във формат "16+1" в София. На срещата ще присъстват държавни и правителствени ръководители на страните от Централна и Източна Европа и Китай.
По време на пресконференцията след срещата си с Борисов Ли Къцян обясни, че страната му е готова да инвестира в региона при спазването на законите, правилата на свободната търговия и на ЕС, включително в сферата на ядрената енергетика и в земеделието.
По думите му Китай ще отвори пазарите си, за да улесни чуждестранните инвеститори и да даде повече възможности за България. От своя страна Бойко Борисов отбеляза и напредъка по отношение на инфраструктурните проекти.
„Съвременното китайско правителство има стратегия за 50 години напред. Бях озадачен когато разбрах, че още първата магистрала в Китай, е платена. Те нямат безплатна магистрала. Казвам го за тези, които много обичат да говорят по тази тема. Затова ние разчитаме много на тол системата, която може да ни позволи на пазарен принцип да се върнат инвестициите на базата на преминаващия трафик. Имаме възможност нашите министри да проведат срещи и да защитим интереса на България и на Балканите, и на инвеститорите в Китай“, коментира Борисов.
Трябва ли да се размрази строителството на АЕЦ „Белене“?
Междувременно Министерството на енергетиката съобщи за подписан меморандум с китайската страна за сътрудничество в областта на ядрената енергетика.
"Съществуват широки възможности за сътрудничество с Китайска народна република - страна, която активно развива ядрената си енергетика и е на път да стане глобален лидер в сферата на ядрените иновации и технологии", посочват от ведомството.
Меморандумът предвижда насърчаване обмена на информация относно нормативната рамка, програмите и практиките на страните, лицензионните процедури, обмен на експерти, организиране и участие в съвместни семинари, конференции и работни групи и обучение на административен, научен и технически персонал.
преди 6 години Казват, че е неустойчиво да се сяда на два стола... А на два?... А на 3, на 4?! Борисов се опитва да играе много сложна дипломатическа акробатика - ако успее, това ще го циментира за много по-дълго на политическата сцена, отколкото биха искали опонентите му... Рискът да си счупи врата обаче - и то много скоро - също не е за пренебрегване. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години От нашите пенсии ще се иска само да плащат прескъпия ядрен Беленски ток. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Бях озадачен когато разбрах, че още първата магистрала в Китай, е платена. Те нямат безплатна магистрала.----Тиква, нашата също не е безплатна, не си е платил ти с джобните си ... за Белене, няма да коментирам че ни лъже като долен *** :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар