Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) предупреди за готвени нови протести, ако Народното събрание не подкрепи промени в Закона за енергетиката, които ограничават влизането на регулирания енергиен пазар.
В позиция до медиите от организацията посочват, че ако предложението не бъде прието, цената на тока за бита ще се повиши с поне 20%, защото потребителите трябва да платят допълнително още 330 млн. лева.
Във вторник (24 април) по време на заседанието на парламентарната комисия по енергетика депутатът от ГЕРБ Делян Добрев внесе предложение за промяна в Закона за енергетиката. Според него регулаторът ще има право да отказва квота за регулирания пазар на производители, чиято цена е с 10% над прогнозната пазарна цена за регулаторния период.
Причината за тази промяна са ценовите заявления на ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Марица 3" и ТЕЦ "Варна" за участие на регулирания пазар. Според признанията на енергийния регулатор комисарите са затруднени какво решение да вземат, защото съдебно решение на Върховния административен съд задължава Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да даде квота на всеки заявител за участие на регулирания пазар.
При разискванията на предложението от ДПС не подкрепиха идеята с мотива, че реално това е намеса в работата на КЕВР. Единствено регулаторът има право да определя кой да влиза и излиза от регулирания пазар, заяви депутатът Рамадан Аталай.
Сега работодателите призовават депутатите да подкрепят промяната в енергийния закон. Депутатите започнаха работата по второто четене на законопроекта, но се скараха относно правомощията на КЕВР да контролира сделки с енергийни дружества. Дебатите продължават и в четвъртък (26 април).
преди 6 години Няма да повтарям, че цената на тока в "АМЕРИКАНСКИТЕ МАРИЦИ" е висока защото в нея са включени ЦЕНАТА НА ЗАЕМИТЕ които НИЕ ПЛАЩАМЕ , А ТЕ ПРИДОБИВАТ СОБСТВЕНОСТТА !!ПОДОБНИ СА НЕЩАТА И С ВИСОКАТА ЦЕНА НА ТОКА НА ЗЕЛЕНАТА ЕНЕРГИЯ и заемите на собствениците към ЗЕЛЕНАТА БАНКА, които ние плащаме. ГОЛЯМАТА ТРАГЕДИЯ Е НЕ САМО В ИЗМАМАТА В КОЯТО БЕЗ ДА НИ ПИТАТ СА НИ ПРЕВЪРНАЛИ В ДЛЪЖНИЦИ, но и това че с тази висока цена на тока се убива инвеститорския интерес, който пък е свързан със създаване на работни миста !!!Тези тарикати на които плащаме задълженията не само получават собствеността и договораната пачалба, но и ВРЕДЯТ НА ИНВЕСТИЦИОННИЯ КЛИМАТ , И ПРИНУЖДАВАТ МИЛИОНИ БЪЛГАРИ ДА НАПУСКАТ ДЪРЖАВАТА!!При една човешка цена на тока , НЕ САМО БЪЛГАРСКИЯ , но и ЧУЖДИЯ БИЗНЕС ЩЕШЕ ДА ПРОЯВЯВА ИНВЕСТИЦИОНЕН ИНТЕРЕС И ДА СЪЗДАВА РАБОТНИ МЕСТА , с по високи трудови възнаграждения и данъци за държавата. ТЕЗИ НЕПАЗАРНИ МЕХАНИЗМИ НЕ САМО ТРЯБВА ДА БЪДАТ ПРЕКРАТЕНИ С ПРЕКРАТЯВАНЕТО НА ДОГОВОРИТЕ ПО ТЯХ. Въпроса със собствеността на активите е тясно свързан с това КОЙ Е ПЛАЩАЛ ЗАДЪЛЖЕНИЕТО И ЗАЩО МИЛИОНИТЕ БЪЛГАРИ НЕ СА БИЛИ КОНСТИТУИРАНИ КАТО ТРЕТА ЗАИНТЕРЕСОВАНАНА СТРАНА ПО ДОГОВОРИТЕ МЕЖДУ "ИНВЕСТИТОРА И КРЕДИТОРА МУ!!!ТАЗИ ИЗМАМА НОСИ ИМЕТО "ОМРАЗЕН ДЪЛГ" И ПО НЕЯ ИМА ОТГОВОРНИ ЛИЦА - банките и инвеститорите !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар