IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

КЕВР регулярно проверява дейността на ЧЕЗ България

Данните показват, че няма индикации за нарушения на дейността на лицензиантите, каза председателят на Комисията Иван Иванов

16:54 | 03.04.18 г. 2
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

От 2005 до 2018 година енергийният регулатор (преди Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, а днес Комисия за енергийно и водно регулиране) е извършвал регулярни проверки и одити на дружествата на ЧЕЗ България. Това коментира председателят на Комисията Иван Иванов по време на изслушване във временната парламентарна комисия, която анализира продажбата на дружеството.

Малко по-рано пред депутатите в комисията се изправи финансовият министър Владислав Горанов, който заяви поредна смяна на намеренията на правителството по казуса ЧЕЗ България, а именно, че държавата все пак няма да участва в сделката. Горанов уточни, че има достатъчно законодателни и регулаторни механизми за защита на интереса на гражданите.

По данни на Иванов от 2005 година досега енергийният регулатор е наложил санкции на обща стойност 14,5 млн. лева срещу ЧЕЗ България. Заведени са общо 207 наказателни постановления.

Той даде сведения и за най-важните проверки срещу дружествата на CEZ Group у нас. Сред тях са цялостният одит през 2013 година, както и проверката за изпълнението на инвестиционните заявления, направена през 2017 година.

Три са водените процедури за отнемане на лиценз на ЧЕЗ Електро и ЧЕЗ Разпределение. Две от тях са започнати и прекратени още през 2013 година. През 2014 година срещу разпределителното дружество отново е започнала процедура за отнемане на лиценз за прихващане на суми заради задължения на Националната електрическа компания (НЕК) към дружеството. Тогава прихващане извършиха и трите електроразпределителни дружества и съответно енергийният регулатор започна процедура за отнемане на лиценз и на трите дружества. 

Към този момент процедурата е прекратена по отношение на EVN Разпределение и Енерго Про Мрежи. Регулаторът анализира случая на ЧЕЗ Разпределение сега. Този казус е малко по-сложен, защото дружеството не е платило нищо на обществения доставчик (НЕК) и в КЕВР искат да проверят дали в резултат на тези действия държавната компания не е била заплашена от изпадане в несъстоятелност.

Иванов поясни, че КЕВР няма правомощия по закон да се намеси в сделката днес, но може да контролира дейността на новия собственик, включително и да назначи особен управител на дружеството, ако не се спазват издадените лицензи.

"Регулаторът следи дейността на лицензиантите и няма индикации за никакви нарушения", каза още Иван Иванов.

Не се водят досъдебни производства или каквито и да било преписки срещу Гинка Върбакова и нейния съпруг Славчо, както и срещу тяхната фирма "Инерком България", каза по време на изслушването главният прокурор Сотир Цацаров. В прокуратурата обаче има сигнали за престъпна дейност към лица, свързани с Върбакови. Те най-общо са свързани с нарушения при лизингови договори.

През 2010 година е била заведена преписка и за организиранa престъпна група за данъчни нарушения срещу осмина души, сред които и Славчо Върбаков. Обвиненията срещу него са били прекратени през 2014 година. Обвинителен акт срещу останалите в престъпната група обаче е внесен от специализираната прокуратура в съда.

Цацаров поясни, че в края на февруари от ДАНС и от Президентството са поискали информация за Върбакови и "Инерком България". Тя е била предоставена в рамките на една седмица.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 5 rate down comment 1
zelka007
преди 6 години
малиии ... тази мома на снимката ще скъса копчетата на ризата ... убава българка ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
abdul
преди 6 години
Никой не може да каже на държавата къде да си държи парите, в кои банки, нито какво да купуват с тях. Точно както и КTБ.Държавните пари в правилните банки, правилните банки с правилните кредити/покупки, на правилните частни фирми, с правилните активи, а тиквата незнаел. Незнаел, че нещо се продава, ама като дойде времето ще купува пак.. с "неговите" пари. От джоба... ама нашия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още