На три въпроса трябва да отговори временната комисия, която ще анализира продажбата на ЧЕЗ България, стана ясно вчера на първото ѝ заседание. По предложение на Таско Ерменков (БСП) след едномесечния срок трябва да има отговор на въпросите кой купува активите на CEZ Group в България, как се финансира и как ще бъде върнат този заем.
Депутати обсъдиха казуса днес в ефира на Българската национална телевизия (БНТ).
Според ГЕРБ, когато има обществен интерес и съответно обществото се нуждае от отговори, начинът да се намерят възможните отговори е именно чрез парламентарна комисия. По думите на Валентин Николов обаче по-важно е да се зададат правилните въпроси. „Колко ще можем да отговорим на въпросите и кои институции трябва да отговорят съответно е въпрос на председателя на комисията и самата комисия да бъде инициативна. Комисията беше ситуирана вчера, изработиха се правила и очаквам следващото заседание да бъде по-ползотворно“, добави той.
„Предстои много сериозна работа и задачите са много сериозни пред комисията, тъй като има много голям публичен интерес, но първо трябва да сменим лексиката. Виждам, че наричате това сделка, но за мен това е афера - аферата "ЧЕЗ", и смея да твърдя, че тя е международна афера“, коментира Атанас Костадинов от БСП. Това е афера произведена в държавата на тарикатите и не вярвам държавата на тарикатите да има успех, ако си свърши добре работата комисията, защото всеки ден излизат нови обстоятелства, обясни още той. Според него всички пътечки в „тази афера“ водят към Министерски съвет.
От думите на Александър Сабанов от „Обединени патриоти“ стана ясно, че коалиционният партньор на ГЕРБ ще настоява българските служби да направят колаборация с чешките служби за сигурност, тъй като ЧЕЗ все пак е държавно дружество. „Трябва да се види дали те имат информация и аз мисля, че имат. Другото нещо, което трябва да се прегледа, е делото в арбитражния съд, който е в САЩ. Там излиза един въпрос - някой знае ли нещо повече от всички участници в тази сделка“, попита Сабанов.
Според Пламен Христов от "Воля" със създаването на тази комисия ще се даде отговор на много важни въпроси. „В същото време обаче се питам какво ще стане, ако утре г-жа Върбакова и "Инерком" станат собственици на ЧЕЗ и държавата няма участие там, какво ще се случи в трите месеца от началото на управлението им, дали те ще имат способностите да управляват това голямо предприятие...? Стана ясно и от всички контролни органи в държавата, че няма законов механизъм да наложи каквото и да е поведение на "Инерком". Нека не забравяме това“, коментира още той.