Енергийните дружества ще представят в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) данните за технологичните разходи въз основа на отчети, става ясно от заседание на регулатора, на което са обсъждани минимално изискуемата информация от дружествата за новия регулаторен период.
Сега част от дружествата отчитат тези разходи по график и така те излизат по-високи, е записано в протокола от заседанието. Според законодателството в момента КЕВР определя отделна цена за технологичните разходи на дружествата. Според заявките за промени в сектора от 1 юли тази година компаниите ще трябва да купуват необходимата електроенергия за технологични разходи от борсата.
С последното си ценово решение, влязло в сила на 1 юли 2017 година, КЕВР определя цената за технологични разходи, която се продава от Националната електрическа компания (НЕК) в качеството ѝ на обществен доставчик, на 70,46 лева за мегаватчас. За сравнение цената на микса на НЕК за регулирания пазар е 107,90 лева за мегаватчас.
Технологичните разходи в последните години са тема за много спорове между КЕВР и енергийните дружества. Регулаторът признава 8% на ЧЕЗ Разпределение и електроразпределителното дружество на EVN България – Електроразпределение Юг и 9% за „Електроразпредление Север“ (бившото Енерго Про „Мрежи“), мотивирайки се с анализ на Научно-техническия съюз на енергетиците в България. Компаниите обаче настояват, че реалните им разходи са по-високи (между 10% и 14% за различните компании към 2016 година).
От протокола на заседанието, публикуван на страницата на КЕВР, е видно още, че отпадат част от справките, тъй като те засягат дейности, които вече не са присъщи на електроразпределителните дружества – за улично осветление, инженеринговата дейност и т.н.
В ценовите заявления дружествата ще трябва и да обвържат всички данни, за да не се налага да се изисква допълнителна информация за отчета на инвестициите, амортизациите и други.
КЕВР определя цените в сектор „Енергетика“ веднъж годишно, ако няма извънредни обстоятелства, и решенията за това влизат в сила на 1 юли.
Те се основават на ценовите заявления на дружествата, които се подават всяка година до 31 март. Към края на февруари всички енергийни компании заявиха, че ще поискат нови цени от новия регулаторен период.
През 2018 година започва първата година от петия регулаторен период в сектор „Електроенергия“. Периодите са със срок от три години, но от протокола от заседанието на КЕВР става ясно, че Комисията още не е взела решение за продължителността на следващия регулаторен период.