Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) е проявила интерес към АЕЦ "Белене", стана ясно от думите на енергийния министър Теменужка Петкова, цитирани от пресцентъра на Министерството на енергетиката. По-рано днес тя участва в инспекция как се съхранява оборудването за централата.
Една от най-сериозните задачи на правителството е как да осигури финансирането на проекта, но така че да бъде реализиран изцяло на пазарен принцип, без държавни гаранции. По време на инвестиционен форум на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) в Лондон в началото на месеца премиерът Бойко Борисов лансира идеята за реализацията на АЕЦ "Белене" като балкански проект с финансиране от банката.
През уикенда от ЕИБ заявиха пред националното радио, че биха обмислили участие в този проект, ако получат официално запитване. Досега обаче институцията не е финансирала изграждането на ядрена централа.
До края на юни Министерството на енергетиката трябва да изготви план за действие за този проект и да го представи в парламента. В тази връзка вече е създадена работна група, в която да се включат експерти от всички компании с отношение към процеса - Националната електрическа компания (НЕК), Българският енергиен холдинг (БЕХ), АЕЦ "Козлодуй" и ДП "Радиоактивни отпадъци", обясни още днес Теменужка Петкова.
Тя припомни, че за проекта за втората ядрена централа у нас вече са похарчени 3 млрд. лева и това задължава властите да бъде намерено най-доброто решение по темата.
Проверката как се съхранява оборудването за АЕЦ "Белене" показва, че се спазват всички изисквания на производителя. НЕК със собствени ресурси е изградила нужните навеси, а през миналата седмица от Ижорските заводи са доставени материали за преконсервация на оборудването и процесът се изпълнява според инструкциите на производителите.
Интервю с вицепрезидента на Европейската инвестиционна банка Вазил Худак за предаването „В развитие“ с водещ Делян Петришки вижте тук!
преди 6 години Що за глупости! РФ и Росатом са готови да изградят обекта с 20 годишно разсрочено изплащане. Само 4-те милиарда от КТБ са достатъчни за осъществяване на проекта, но твърде много са алчните гърла! отговор Сигнализирай за неуместен коментар