IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

АЕЦ "Белене" ще коства с 800 млн. евро годишно повече от ВЕИ, смята експерт

Големият проблем на зелените централи е как да бъде балансирана енергийната система, коментираха участници в дискусия за бъдещето на енергетиката

16:48 | 07.03.18 г. 7
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Цената на електроенергията от АЕЦ "Белене" ще бъде минимум 80 евро за мегаватчас, сочи докладът на Българската академия на науките (БАН). Според изчисления на проф. Христо Василев от Техническия университет в София цената на енергията от възобновяеми източници (ВЕИ) към 2030 г. ще бъде 29 евро за мегаватчас.

Това означава, че годишно българските потребители ще плащат за електроенергия с 800 млн. евро (без ДДС) повече, ако ядрената централа бъде построена за сметка на нови зелени централи.

В презентация, представена по време на дискусия за предизвикателствата пред българската енергетика, организирана от Научнотехническия съвет на енергетиците в България, Василев посочи, че във вариант за сектора без АЕЦ "Белене" през 2030 г. фотоволтаиците ще произвеждат към 12 тераватчаса електроенергия годишно. От АЕЦ ще има 16 теравата, а ТЕЦ-овете, ВЕЦ-вете и вятърните паркове ще произвеждат по около 6 тераватчаса годишно.

За бившия директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) проф. Валентин Колев обаче този ръст на соларните панели означава, че ще бъдат изградени нови централи с мощност 10 хил. мегавата, което ще направи системата трудна, дори невъзможна за управление. Той беше категоричен, че системата има нужда от базови мощности - АЕЦ или ТЕЦ, за бъде покрит балансът.

Христо Василев даде още данни за развитието на ВЕИ сектора в световен мащаб. Той призна, че тези технологии имат много негативна слава в България, защото повечето от централите са изградени при пика на цените. През годините обаче тази технология поевтинява непрекъснато - за 43 години цените на фотоволтаичните панери са намалели 143 пъти, а цената на произведената енергия - 100 пъти.

Валентин Колев контрира, че на този етап е невъзможно ВЕИ централи да поддържат баланса на системата, защото техният първичен източник е непрогнозируем и даде за пример резкия спад в производството на фотоволтаична централа, когато над мощностите премине облак. Той обаче допълни, че учените работят за развитието на технологиите, като например разработването на съоръжения за съхранение на електроенергия, което ще реши подобни проблеми.

Тенденцията в световен мащаб е делът на ядрените централи да намалява, коментира още Христо Василев по време на дискусията. С изграждането на АЕЦ "Белене" у нас обаче ще е обратното - делът на тези централи в енергийната система ще бъде удвоен. Той посочи, че в Европа през 2017 г. са затворени 15 реактора.

Плановете за изграждане на нови реактори са свързани с държавни гаранции (за унгарската АЕЦ "Пакш" 2 и британската АЕЦ "Хинкли Пойнт" 2), или с задължително изкупуване на електроенергията - за модела на АЕЦ "Аккую" в Турция, където 70% от произведената енергия ще се изкупува задължително при цена от 123 долара за мегаватчас, отбеляза още Василев.

По думите му зелените централи от своя страна могат да бъдат изграждани с частни инвестиции, без държавни гаранции и задължително изкупуване.

Големият проблем в този момент е как да се балансира системата.

Експерти твърдят, че това ще стане лесно с умните мрежи, но България много изостава във въвеждането им, а без тях изпълнението на следващите цели за зелена енергия от ЕК е невъзможно. Самият Христо Василев вижда решението в новите технологии - не само за съхранение на енергия, а и например т.нар. "power to gas" централи, които трансформират излишната енергия в газ. 

При недостиг пък ще се включват газови централи, които са гъвкави за управление.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:36 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 21 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 6 години
Хаха... Лесно (евтино) нема... :lol:Евтини са само еднодневките-фотоволтаици като сичко, което можеш да си купиш в магазина и да си го туриш у дома. Евтино е, щото не върши работа - като китайско гедоре... :lol:Хората с акъл първо гледат с какви ресурси разполагат, за да се възползват най-ефективно от тях! Едни имат байгън слънце - чудат се как да се скрият от него! Други имат байгън ветър - денонощно ги брули! Трети живеят върху планини от ***. Четвърти - вода, да ги издави - реки, рекища, езера... Ние си имаме от сичко по мноо малко, обаче - мноооо уран! Така решил Господ, ама *** рече - нече! ... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 22 rate down comment 2
red6
преди 6 години
По-скоро проблема е къде да бъдат изградени и дали могат. То не е да нарисуваш един хикс на картата и да кажеш - тук ще е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 22 rate down comment 0
data
преди 6 години
ПАВЕЦ и в момента се използват за балансиране но за съжаление са доста скъпи а и не навсякъде могат да се изграждат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 25 rate down comment 1
Стоян Петров
преди 6 години
И аз съм си мислел, но явно КПД-то на обратното изпомпване не е ефективно. В противен случай щяха да бъдат изградени масово, като балансиращи мощности.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 27 rate down comment 9
bbahnew
преди 6 години
Изгражда се една ПАВЕЦ (помпено-акумулираща ВЕЦ) с мощност 1000Мвт и системата ще се балансира и енергията от ВЕИ ще се акумулира. Въпрос на икономически разчети.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 8
bbahnew
преди 6 години
Изгражда се една ПАВЕЦ (помпено-акумулираща ВЕЦ) с мощност 1000Мвт и системата ще се балансира и енергията от ВЕИ ще се акумулира. Въпрос на икономически разчети.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 33 rate down comment 10
fon
преди 6 години
Какви 80 евро/МВч? Това е за наивници. В Англия и Турция изчисленията бяха за най-малко 110 евро, а историята на АЕЦ от 60 години по света показва, че в над 95% от случаите бюджета и сроковете се превишават в пъти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още