Националната електрическа компания (НЕК) изкупува задължително по решение на енергийния регулатор по 21 млн. мегаватчаса за един ценови период. Като обществен доставчик компанията продава на регулирания пазар 15 млн. мегаватчаса и се опитва да минимизира разликата от тези около 6 млн. мегаватчаса електроенергия.
Когато всички производители с преференциални цени (над 5 мегавата инсталирана мощност) излязат на свободния пазар, както предвиждат готвени законодателни промени, НЕК ще изкупува 17 млн. мегаватчаса, а потреблението ще бъде 12 млн. мегаватчаса.
Това пресметна директорът на енергийната компания Петър Илиев пред журналисти след заседание на парламентарната комисия по енергетика. Той припомни, че част от разходите на НЕК за задължителното изкупуване на електроенергия се компенсират от таксата "Задължения към обществото".
Схемата за компенсиране на преференциалните договори на някои производители - когенарациите, централите, използващи възобновяеми енергийни източници, и американските ТЕЦ-ове в Маришкия басейн, все още не е изготвена.
Според Илиев обаче става дума за същите тези пари, които досега е получавала НЕК - от таксата "Задължения към обществото". Вместо компанията в ролята си на обществен доставчик да ги превежда на ВЕИ-централите, когенарициите и другите производители с преференциални договори, средствата ще бъдат плащани от Фонда Сигурност на електроенергийната система директно на производителите.
За него това означава, че няма да има съществена промяна и няма да има отражение върху цената в искането до КЕВР за новия ценови период.
Излизането на производителите с преференциални условия в договорите на свободния пазар беше договорено на срещи между правителството и бизнеса. Целта е да се предлага достатъчно количество електроенергия, което да доведе до нормализиране на цените.
Дори и без все още изпълнени обещания, бизнесът отчита отражение на пазара и намаляване на цената и по тази причина се отказа от протеста, готвен за 28 февруари и исканата оставка на енергийния министър.
Директорът на НЕК разказа още и за търга за изпълнител на защитните навеси за оборудването на АЕЦ "Белене". Процедурата е пропаднала, защото се е явил само един кандидат, който не е подписал договора с обяснението, че френският производител на съоръженията е повишил цените и не може да се вмести в рамките на обявената цена от 250 хил. лева.
Сега НЕК е обявила нов търг, но цената остава същата, защото нямало основание за увеличение. Все пак със собствени сили компанията е защитила оборудването, предназначено за втората ядрена централа.
"Оборудването е запълнено е с азот, както е предписано от заводите производители", каза още Илиев.
По отношение на част от старото оборудване за АЕЦ "Белене" Илиев уточни, че АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ Марица изток 2 имат интерес към един от роторите. Той може да бъде използван в пети блок в Козлодуй за увеличаване на мощността на реактора.
Оказва се обаче, че експертите от ядрената централа имат известни съмнения дали няма да се наложат корекции. Затова НЕК ще даде този ротор на АЕЦ "Козлодуй" по договор за отговорно пазене, за да бъде проверено на място дали ще бъде подходящ. В момента се търси фирма, която да пренесе съоръжението от площадката в Белене до Козлодуй.