България получи допълнително 41 млн. евро по Международния фонд „Козлодуй“ (МФК), създаден, за да финансира дейностите по предсрочното извеждане от експлоатация на първите четири блока в АЕЦ "Козлодуй". По него се финансират и проекти за повишаване на енергийната ефективност, като част от мерките за преодоляване на негативните ефекти от закриването на мощностите.
Решението за увеличаване на средствата е одобрено от Асамблеята на донорите на фонда, които заседаваха по-рано днес в Лондон, съобщават от Министерството на енергетиката.
С 27 млн. евро се увеличават средствата за управление на отпадъци от извеждането от експлоатация, които се отпускат в т.нар. ядрен прозорец. Срокът за разплащания в този сектор се удължава до 2022 година, решиха донорите на фонда. Допълнителни средства в размер на 24 млн. евро се отпускат за издръжка на проектите в ядрения сектор, като срокът за разплащане за тях се удължава до края на 2020 г.
В резултат на икономии по проектите от първи и втори етап на извеждането от експлоатация на блокове 1-4 на АЕЦ „Козлодуй“, сумата за тях е намалена с 10 млн. евро. Срокът за разплащания и в този сектор е удължен до 2022 г.
В т.нар. "неядрен прозорец", в който приоритети са сигурността на енергийните доставки, околна среда и енергийна ефективност, донорите на фонда одобриха промени по програма ДЕЗИРЕ, с която се подпомага битовата газификация.
Занапред безвъзмездната помощ по програмата ще бъде до 30% от допустимите разходи, а цената за присъединяване ще се включва изцяло като допустим разход по проектите. До момента по програмата се покриваха до 20% от допустимите разходи, без цената за присъединяване.
Българската страна поиска и удължаване на срока за действие на програма ДЕЗИРЕ до края на 2020 г., когато е крайната дата за изпълнение на проекти в неядрения прозорец на фонда. След официалното одобрениe на промените от страна на донорите на МФК, през първото тримесечие на 2018 г. предстои да бъде подписано ново споразумение за безвъзмездна помощ.