Министерството на околната среда и водите (МОСВ) очаква експертни становища по темата за добива на газ в Добруджа от всички други отговорни институции. Това съобщи днес на среща с Инициативния комитет против добива на газ в Генерал Тошево зам.-министърът на околната среда и водите Красимир Живков.
Той разясни, че по методите за проучване и добив трябва да се произнесе Министерството на енергетиката, а басейновите дирекции в Плевен и Варна са компетентни по въпроса нарушава ли се балансът на подпочвените води, информира пресцентърът на МОСВ.
„От Регионалната здравна инспекция и ВиК в Добрич се очакват анализи за влиянието върху човешкото здраве и качеството на питейните води, а без подробна хидрогеоложка експертиза РИОСВ – Варна няма да излезе с окончателно решение по оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС)“, заяви Живков, който участва в срещата на омбудсмана Мая Манолова с добруджанци.
Тя се проведе днес в периода, през който трябва да бъдат обобщени резултатите от обществените обсъждания за инвестиционното намерение в деветте населени места на община Генерал Тошево.
Междувременно омбудсманът Мая Манолова съобщи, че ще предложи на парламента в спешен порядък промени в Закона за опазване на земеделските земи, които категорично да забранят проучването и добива на нефт, газ и подземни богатства в плодородните земеделски земи на България.
„От разговорите ми с хора, които срещнах на улицата и от обсъждането, което току що приключи, аз съм абсолютно наясно, че газ в Генерал Тошево няма да се добива. Важно е да са го разбрали и институциите. Бяха изтъкнати огромни пропуски в доклада по ОВОС, има съмнения и притеснения, на първо място за водата на Добруджа, за почвите на Добруджа, за растителните видове, за „Натура 2000“, за земеделието, за пчеларството. Хората са абсолютно прави да се притесняват, защото въпросителните са много и това буди тяхната основателна тревога", категорична бе тя.
Припомняме, че намерението на инвеститора „Русгеоком БГ“ ЕАД да добива природен газ от находище „Спасово” в блок „Добрич” предизвика серия от протести на местни жители и земеделци, които се опасяват от замърсяване на водите и почвите в Добруджа. Инвеститорът декларира, че смята да добива синьото гориво по конвенционална технология, а не чрез фракинг.