Пазарният тест, на който Европейската комисия подложи предложенията на "Газпром" за премахване на доминиращото положение на пазара в Централна и Източна Европа, е повдигнал много въпроси, стана ясно от думите на комисаря по конкуренцията Маргрете Вестагер.
Малко по-рано тя анонсира значителна финансова санкция за интернет търсачката Google. Пресконференцията на комисаря беше предавана във видеосистемата на Европейската комисия.
"Има много неща, които искаме да обсъдим с "Газпром", преди да коментираме как ще продължи делото", заяви Вестагер пред журналистите в Брюксел. Тя обаче не се ангажира със срок, в който това може да стане и делото реално да приключи.
През март Европейската комисия съобщи, че е получила задоволителни предложения от руската газова компания, които премахват доминацията й на пазара в ЦИЕ. В страните в региона обаче нагласите са различни.
Полша например не се съгласи на предложението да не бъдат налагани финансови санкции за "Газпром" заради налаганите с години ограничения на пазара. Българската позиция пък е, че голяма част от предложенията на "Газпром" всъщност и в момента се прилагат. София възрази срещу някои от отстъпките, като например идеята чужди фирми да имат достъп до българската газопреносна мрежа, но не и български - до газовите мрежи в региона.
В предложенията на "Газпром" за България присъства и идея за промяна на входната точка на газа, но без повече подробности, срещу което страната ни също възразява.
До момента ЕК анализираше получените коментари от засегнатите държави - освен България в делото са замесени още Чехия, Полша, Унгария, Литва, Латвия, Естония и Словакия. В края на май имаше среща между комисаря Вестагер и зам.-ръководителя на "Газпром" Александър Медведев.
На базата на събраните коментари и обсъждания със страните Европейската комисия ще вземе единно решение, което ще се отнася до всички държави, в които "Газпром" е извършила нарушенията, за които Брюксел я обвинява.
Ако ЕК промени подхода си и все пак се стигне до глоба, тя може да надхвърли 9 млрд. евро.
преди 7 години За глупaцuте пояснявам:Износът се намалява докато цените се вдигнат достатъчно, че да се покрие загубата. Ако това се случи в подходящ момент, примерно когато 40 дена е били -20 градуса като тази зима, може да се намали и съвсем малко :) Пазарът реагира на новината.Не очаквам от ефрейтор да има мозък. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Какво ще ядат руснаците, ако спрат износа на суровини? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Много си объркан! Газпром спира кранчето, пък внася 160 млрд??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Нещата са съвсем прости. В ЕС газът ще се търгува на борсов принцип.ЕС налага глоба 9 млрд. Газпром спира кранчето, ама не изцяло, а наполовина. При това цената скача от 180 на 250 долара (примерно) за 1000 кубка, което не е много. Газпром изнася обаче около 160 млрд кубика и приходите му скачат с 11 млрд. Т.е. дотук ЕС на загуба 2 млрд. Обаче Газпром внася едва 1/3 от газа в ЕС, следователно общата загуба на ЕС ще е от порядъка на 22 млрд. на година. При този съвсем простичък сценарий :) Ще спечелят няколко губещи проекта, като полския за СПГ и малко от шистаците (те обаче са с дял под 5%) отговор Сигнализирай за неуместен коментар