Главна дирекция "Действия по климата" към Европейската комисия (ЕК) е одобрила предложението на България за разпределението на безплатни квоти парникови газове за 2016 година по Националния план за инвестиции 2013 – 2020 година, съобщават от Министерството на енергетиката.
България има право на 6,52 млн. безплатни квоти през 2016 година. Те са разпределени между 23-ма оператора. Квотите ще бъдат получени по сметките на операторите, участващи в Националния план за инвестиции, в близките няколко дни, уверяват още от енергийното министерство.
Срещу отпуснатите квоти те са задължени да инвестират средства общо в размер на 44,45 млн. евро за мерки за подобряване на екологичните показатели на своето производство на електрическа енергия.
Сумата представлява броят на квотите, умножен по референтната цена за годината, която е 6,81 евро.
Делът на получаваните безплатни квоти от общия брой необходими квоти постепенно намалява през годините, припомнят от енергийното министерство. През 2013 година например те покриват около 70% от нуждите на операторите, докато за 2016 г. процентът е около 40 на сто.
В Брюксел допълнително обсъждат и реформа в механизма, която да премахне съществуващите на пазара изкривявания. Една от промените е продължаващо намаляване на квотите, които страните от ЕС получават безплатно.
Анализатори пък критикуваха дерогациите, от които се възползват страните от Централна и Източна Европа. Според тяхната гледна точка от отстъпката са се възползвали именно мощности, които замърсяват най-много.
През 2013 г. на България също бе разрешено да ползва дерогация по чл. 10в, параграф 5 от Директивата – с цел осигуряване на устойчив преход към нисковъглеродна икономика, основана на модернизация на генериращите мощности, чисти технологии, реконструкция и модернизация на инфраструктурата, разнообразяване на енергийния микс и на източниците на енергийни доставки.
Законът за енергетиката предвижда министърът на енергетиката да организира и контролира изпълнението на Националния план за инвестиции и да оценява напредъка по изпълнение на изискванията на Директива 2003/87/ЕО.
В изпълнение на своите задължения в началото на тази година министърът на енергетиката представи пред Европейската комисия обобщен доклад за изпълнението на Националния план за инвестиции през 2016 г. От Брюксел съобщават, че прегледът на доклада е приключен и прехвърлянето на полагащите се безплатни квоти е одобрено.