Българските депутати в Европейския парламент се обединиха в обща позиция, с която бяха поискани отстъпки за България във връзка с готвените норми за големите горивни инсталации. Под документа подписи са сложили всички представители на страната, с изключение на Николай Бареков.
В позицията си те са посочили, че новите изисквания за ограничаване на емисиите на серен диоксид (до 99%) и живак са непостижими при състава на местните въглища. Призивът е Европейската комисия да вземе предвид спецификата на българските въглища – с високо съдържание на сяра, ниска калоричност и високо пепелно съдържание.
Темата за новите екологични изисквания беше дискутирана в предишните седмици и у нас. Тогава стана ясно, че плановете на ЕК за опазване на околната среда ще засегнат съществено българската енергетика – въглищните централи в Маришкия басейн държат дял от около 40% от произвежданата в страната електроенергия.
Инсталациите в България изпълняват действащите в този момент европейски норми на ниво на сероочистка от 96%. Те са в сила от 1 януари 2016 година. В бранша се опасяват, че въвеждането на по-строги норми толкова скоро ще е свързано с цялостна и скъпоструваща реконструкция, а направените разходи – несъръзмерно високи спрямо ползите за околната среда.
Нормите на живак трябва да бъдат разгледани внимателно, тъй като се следят едва от 2016 година и няма достатъчно данни, на базата на които да бъдат определени задължителните норми за допустимост.
В своята обща позиция европейските депутати предупреждават още, че новите норми ще затворят над 150 хил. работни места, а „един внезапен срив във въглищната енергетика би предизвикал проблем с непредвидени последствия за България както в социален план, така и от гледна точка на енергийната сигурност на страната и региона“, допълват още евродепутатите.
преди 7 години Не ме изненадва. Живея в региона и мога да кажа, че кражбата от "Мариците" е огромна. Масово изнудване на бизнесмени спечелили обществени поръчки - ако определен човек не получи комисионна "Мините" задържат разплащането по договорите. Обществените поръчки се публиукуват с невъзможно кратки срокове за доставка за да откажат фирмите от участие и след това биват удължавани с анекси.При смяна на правителството се сменя само джоба ... Нормално е да правят всичко възможно да го пълнят колкото може повече време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Господа български евродепутати. Ние дишаме най-мръсния въздух в Европа. Вижте статистиката. Но вие всъщност сте далеч от България, получавате сериозните си заплати и вероятно се вълнувате само от допълнителни "стимули" .....Защото само така може да стигнете до такова безумно колективно становище. Колко ви платиха за него? отговор Сигнализирай за неуместен коментар