Работата по изграждането на газовата връзка със Сърбия трябва да започне най-късно до май 2019 г., така че съоръжението да влезе в търговска експлоатация до края на 2020 година. За това се споразумяха българската и сръбската страна, подписвайки меморандум за ускоряване на работата по проекта.
Споразумението беше подписано днес от енергийния министър в оставка Теменужка Петкова и сръбския ѝ колега Александър Антич, съобщиха от Министерството на енергетиката. Изготвянето на документа беше одобрено от Министерския съвет по време на заседанието на 11 януари. Целта е ускоряване на работата по проекта.
„С подписания днес меморандум ние, заедно с партньорите ни от сръбска страна, даваме ясен знак за волята ни да изградим междусистемната газова връзка България – Сърбия“, коментира Теменужка Петкова по време на церемонията по подписване на документа.
Една от основните задачи, които си постави второто правителство на ГЕРБ с идването си на власт е диверсификация на енергийните доставки. Интерконекторите между Гърция и България и България и Сърбия са част от тези планове. Тези газови връзки са част от седемте приоритетни инфраструктурни газови проекта за региона на Централна и Югоизточна Европа, които ще помогнат за подобряване на енергийната сигурност в региона.
За изграждането на българския участък е осигурено финансиране по линия на програма „Иновации и конкурентоспособност 2014-2020 г.“ в размер на 45 млн. евро. Първата фаза по проектирането на връзката у нас също беше финансирана с европейски средства - по програмата за развитие на конкурентоспособността в периода 2007 - 2013 година.
Сръбската страна също отбелязва напредък в усилията за финансиране на проекта. Министърът на минното дело и енергетиката Александър Антич съобщи днес, че преговорите с Европейската комисия за осигуряване на необходимите средства по линия на предприсъединителните инструменти на ЕС, са към края си.
След завършването българо-сръбската газова връзка ще осигури възможност за пренос на 1-1,8 млрд. куб. метра газ годишно от България към Сърбия и 0,15 млрд. куб. метра газ от Сърбия към България. Дължината на трасето е 62 км – от района на София при Нови Искър до Ниш на сръбска територия.