От началото на годината Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е събрала 11 млн. лева глоби заради изпълнение на задължения на лицензираните дружества, чиято дейност регулаторът следи. Това каза председателят на КЕВР Иван Иванов пред депутатите от парламентарната комисия, която наблюдава дейността на регулатора.
Експертите от енергийния регулатор отчетоха междинни резултати (към 30 септември) от изпълнението на инвестиционните програми на енергийните дружества. От данните става ясно, че те активно са заработили по плановете от втората половина на годината. Обикновено инвестициите на дружествата обаче не се правят ритмично през годината, уточниха от регулатора.
Към 30 септември Електроенергийният системен оператор (ЕСО) е извършил 56-57% от дейностите, предвидени в инвестиционната програма за тази година. За EVN България този процент наближава 64%, а за Енерго Про - около 60-61%.
ЧЕЗ България има много голямо закъснение в изпълнението на плановете за инвестиции (под 30% от първоначалния план). Това се дължи основно на проблеми при изкупуване на съоръжения, което идва от забавянето на заем от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).
Дружеството в крайна сметка получи финансирането от банката, забавено поради административни причини в ЕБВР и вече активно изпълнява предвидените действия. Наложило се е актуализиране на инвестиционните планове, при което са изпълнени 46% от новите мерки. Данните на КЕВР сочат, че дружеството е изпълнило 44% от предвидените инвестиции в качеството на мрежата, 43% за сигурността на доставките и 62% от мерките за намаляване на технологичните разходи.
Дори и с актуализацията на плановете дружеството е заявило пред КЕВР, че ще изкупи всички съоръжения, за които има документ за собственост до края на 2017 година. Проблемът с изкупуването на съоръженията почти не съществува на територията на другите две дружества, но представлява сериозно предизвикателство за ЧЕЗ, каза още председателят на енергийния регулатор Иван Иванов.
EVN България е изпълнила 69% от мерките, предвидени за мрежата, и 90% за подобряването на сигурността на доставките. При Енерго Про изпълнението на инвестиционната програма е доста високо, но самите мерки не са толкова амбициозни - дружеството планира да инвестира около 26 млн. лева през тази година, уточниха експертите на КЕВР. За сравнение, инвестиционната програма на ЧЕЗ е над 90 млн. лева през тази година.
За 2015 година ЧЕЗ България е изпълнила изцяло своята инвестиционна програма, посочиха още от регулатора. При останалите две дружества има известно неизпълнение. Разходите за инвестиции са ценообразуващ елемент, тоест се отразяват в цената на услугата. Неизпълнението им, ако не се променят други елементи, би трябвало да доведе до падането на цената на електроенергията, посочи Иванов.
През първото тримесечие на 2017 година регулаторът ще провери изпълнението на инвестиционните планове на всички дружества.