Първата в България инсталация за сортиране на стъкло по цвят работи край София в Равно поле. Рециклираното в инсталацията стъкло съдържа едва 25 гр примеси на тон и може да се използва директно за създаването на нови опаковки, което ще намали отпадъците в депата и ще улесни индустрията.
Стъклото е единственият материал, който може да се рециклира изцяло безброй пъти и сортирането му по цвят ще направи преработката по-ефективна, заяви на официалното откриване на съоръжението изпълнителният директор на компанията инвеститор - Екопак, Тодор Бургуджиев.
„Ползата за околната среда е видима. Тя е свързана със възможността да използваме икономично ресурсите, да не замърсяваме и да депонираме колкото е възможно по-малко отпадъци. България върви уверено към изпълнение на екологичните си цели“, заяви министърът на околната среда в оставка Ивелина Василева.
„Важно е да се инвестира в устойчиво развитие на предприятията и зелена икономика“, каза кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя добави, че използването на рециклирано стъкло е четири и половина пъти по-евтино.
Инсталацията в Равно поле работи от 2010 г. За да бъде надградена и да започне сортирането на стъклото по цвят, инвеститорът е вложил 2,5 млн. лв. Съоръжението може да преработва 100 т на ден или половината от пуснатите на българския пазар стъклени опаковки.
От Екопак припомнят, че 1 тон рециклирано стъкло спестява 890 киловатчаса електроенергия и емитирането на 315 кг въглероден двуокис, а 1,1 тона натрошено стъкло спестява същото количество суровини. Разделеното събиране на стъклото за преработка намалява обема на депонираните отпадъци.
преди 8 години Безумно скъпи са всички тези еко инициативи и обогатяват нови обръчи от еко богаташи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар