IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Енергийното министерство: Не всички възможности за ТЕЦ Варна са изчерпани

Стартиралата енергийна борса и свободният пазар могат да се окажат спасение за централата, смятат от ведомството

09:13 | 04.11.16 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	ТЕЦ Варна. Снимка: <em>CEZ Group</em></p>

ТЕЦ Варна. Снимка: CEZ Group

Не всички възможности за ТЕЦ Варна са изчерпани - надежда за експлоатация носят стартиралата енергийна борса и свободният пазар, заявяват от Министерството на енергетиката в становище до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

Коментарът за съдбата на централата е поискан във връзка със заявлението на ТЕЦ-а за извеждане от експлоатация на първите три енергийни блока. Премахването на мощностите може да стане само с разрешение на енергийния регулатор, защото се променят условията в лиценза за производство на електроенергия, която централата има. 

Собственикът на ТЕЦ Варна ЧЕЗ България не трябва да се отказва от усилията си да намери инвестиции за екологизацията ѝ, смятат още от енергийното министерство.

Припомняме, че ТЕЦ Варна затвори врати в началото на 2015 година, тъй като не успя да извърши необходимите дейности по екологизация и изгуби своето комплексно разрешително. 120 млн. евро са необходими за покриването на европейските екологични стандарти. Централата беше приватизирана и закупена от ЧЕЗ през 2006 година.

Общата мощност на ТЕЦ-а е 1,2 хил. мегавата - шест блока от по 210 мегавата. По този показател ТЕЦ Варна е втората по големина топлоцентрала в България. Първите три блока са свързани с 220 kV-та мрежа на страната, а 4,5 и 6 - със 110 kV-те далекопроводи. 

Сега КЕВР разглежда заявлението за извеждане от експлоатация на блоковете 1,2 и 3 на централата, внесено от собственика ѝ през май. Във връзка с искането е потърсено становище не само на енергийното министерство, но и на Електроенергийния системен оператор (ЕСО).

От ЕСО са категорични - затварянето на централата има негативен ефект за енергийната система, защото намалява сигурността на електрозахранването в региона. Операторът постепенно решава този проблем, но това коства технически средства и значителни инвестиции.

Ролята на ТЕЦ Варна в региона е била важна и след присъединяването на 500 мегавата вятърни електроцентрали в Добричкия регион, обясняват още от ЕСО.

В своето становище от Министерството на енергетиката напомнят още, че централата е била определена като стратегически обект, част от критичната инфраструктура. Това е станало с Постановление на Министерския съвет от 2007 година. Само блок 6 на ТЕЦ Варна има горивна система, която позволява при извънредна ситуация да бъде пуснат в експлоатация и включен в енергийната система на страната.

По тази причина и от ведомството са категорични, че изключването на ТЕЦ-а от енергийната система ще създаде затруднения в работата на ЕСО.

КЕВР ще разгледа заявлението на ТЕЦ Варна по време на открито заседание през следващата седмица.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 6 rate down comment 3
SimeonAtanasov
преди 8 години
А защо ТЕЦ-ът е приватизиран през 2006 г. без ангажимент на купувача да модернизира и "екологизира" централата?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 3
KPetkov
преди 8 години
Айде държавата да им обещае, че ще им плаща по-скъпо и веднага ще намерят пари за "екологизация".Като се замисля пък, защо ни е ТЕЦ? Нали си имаме вятърни мелници и слънчогледи. Да го затварят и стига мръсен въздух. Студеният зимен чист въздух е толкова хубаво нещо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още