Проектът АЕЦ "Белене" стартира след една сгрешена прогноза за потреблението на електроенергията в България и региона, което до момента ни струва 1,4 млрд. лева. Това каза в ефира на bTV енергийният министър Теменужка Петкова.
Тя посочи, че до края на годината страната ще трябва да плати още 1,2 млрд. лева след решението на Арбитражния съд за произведеното, но неизплатено оборудване за втората ядрена централа у нас. Петкова очаква Прокуратурата да се активизира и по казуса за поръчаното оборудване за АЕЦ "Белене".
По повод повдигнатите срещу бившия министър на енергетиката Делян Добрев обвинения, тя припомни, че през юли 2012 година той е издал протоколно решение, с което одобрява бизнес програмата на Българския енергиен холдинг (БЕХ) за периода 2012 - 2014 година.
С него ясно се разпорежда холдингът да съобрази програмата си с решението на правителството за спирането на АЕЦ "Белене".
Петкова уточни още, че договорът с "Парсънс" не може да бъде прекратен едностранно. Има и становище от адвокатите от White&Case, което защитават България в арбитража за "Белене", с което се препоръчва договорът с "Парсънс", които са архитект-инженер на проекта, да не бъде прекратен. Компанията ще бъде важен свидетел в делото, посочват адвокатите.
Доказателствата срещу Делян Добрев се събират в последните две години, уточни пред bTV обаче говорителят на Прокуратурата Румяна Арнаудова. Тя посочи, че става въпрос за множество свидетелски показания и документи.
Добрев е обвинен в бездействие, защото не е прекратил договори за изпълнението на строителството на спрения от правителството проект за АЕЦ "Белене". Енергийният министър е трябвало да даде нареждане и за прекратяване на договора с "Парсънс", посочи още Арнаудова.
Вследствие на тези действия на бившия енергиен министър Националната електрическа компания (НЕК) е загубила над 4,5 млн. евро.
Плащанията са извършени в мандата на служебното правителство на Мартин Райков и на правителството на Пламен Орешарски, но това не променя факта на бездействието на Добрев, каза още Арнаудова.
Фактурите са издадени от "Парсънс" в мандата на Делян Добрев, потвърди енергийният министър, но посочи, че плащанията са извършени на 18 и 30 март 2013 г., както и в периода май - юни 2013 година.
преди 8 години Колко много информация за престъпления, а виновни няма ! Както винаги простичкият българин ще плати всички сметки, а може и бакшиш да остави. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години 7 април 2002 г., в-к Монитор: "Строежът ще струва 1 милиард долара, съобщи веднага след словото на премиера Милко Ковачев."1 март 2004 г., агенция Медиапул: "По думите му (на Веселин Близнаков), стойността на обекта ще е между 800 000 и 1 милиард евро."9 май 2004 г., Бизнесът, бТВ, Милко Ковачев: "максималният размер на тази инвестиция, е не повече от 2,5 млрд. долара." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години сгрешена или умишлено подправена, нагласенастава въпрос за 2002 г - дестгодишната прогноза на хората на Милко Ковачев (НДСВ), същият който тогава разправяше че 1 млрд струва един реактор и"26 януари 2004 г., БТА: Милко Ковачев (министър на енергетиката): "... на България ще е необходима нова ядрена мощност, която да влезе в експлоатация в периода 2008 - 2010 г. " отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Чиста корупция.Сделка която три пъти рязаха ленти и три пъти си пълниха джобовете мафиотите. команистите строят, но само за да крадат. Затова и не се притесняваха, че всеки път им спираха еврофондовете. След като не могат да ги откраднат, защо са им? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години уау, то и прогноза имало .... аз що ли си мислих че е просто една по мащабна корупционна схема между нашите предатели и руските им господари ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар