За Методи Андреев от ГЕРБ изказването на Нинова е популистко, а всички картели в България съществуват благодарение на политическа намеса. Той заяви още, че ядрената опасност от строежа на АЕЦ „Белене“ е реална и допълни, че частен инвеститор не може да покрие щетите при ядрен инцидент. Андреев припомни, че застраховката за ядрения риск на АЕЦ „Фукушима“ е била 3 млрд. долара, но щетите след инцидента, предизвикан от земетресение, се изчисляват на над 90 млрд. долара.
Той препоръча Народното събрание да посочи кой е взел решенията за АЕЦ „Белене“ и допълни, че едва ли вина за това носят „двама директори в НЕК“. Преди месеци енергийният министър Теменужка Петкова съобщи, че поръчката за оборудването на централата е направена чрез споразумение, но без решение на Съвета на директорите на НЕК, от изпълнителните директори по онова време – Любомир Велков и Мардик Папазян.
Делян Добрев, бивш енергиен министър, а сега председател на енергийната комисия в НС, припомни, че проектът за изграждането на АЕЦ „Белене“ е трябвало да бъде прекратен през 2008 година, когато стратегическият инвеститор RWE, държащ 49% от проекта, решава да се оттегли. Според него именно плащане на аванс в размер на 300 млн. лева от страна на правителството тогава – след решение на заседание на Министерския съвет, е стартирало работата по изработването на оборудването и това е причината НЕК да бъде осъдена от Арбитражния съд в Женева да плати 620 млн. евро на „Атомстройекспорт“.
Александър Ненков от ГЕРБ отчете, че за АЕЦ „Белене“ са похарчени около 3 млрд. лева и сега трябва да се съсредоточим не върху икономическите ползи от проекта, а как да бъдат намалени щетите.
Нужен ли е рестарт на АЕЦ „Белене“?
Независимият депутат Велизар Енчев пък призова АЕЦ „Белене“ да бъде построен, при това изцяло с държавна подкрепа. Проектът трябва да бъде рестартиран на фона на други големи енергийни проекти, които ще бъдат реализирани в региона, категоричен беше той.
Румен Гечев от БСП Лява България беше категоричен, че в Европа вече има рестарт на ядрената енергетика. Такива процеси се наблюдават във Франция и Великобритания. Подобни са настроенията и по цял свят, допълни още депутатът.
„Няма бъдеще европейската енергетика без основни мощности“, каза той и допълни, че те трябва да бъдат ядрени. Според Гечев АЕЦ „Белене“ е с 30-40% по-евтина, отколкото строящите се в момента централи във Великобритания и Франция.
преди 8 години "а от БСП не очакват нищо съществено от работата на комисията"че те друго могат ли??? Ако Бойко опъдели някого, може и да гласувам за него. Но за сега няма шанс.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Значи пак ще има замитане на следи. Има прокуратура за тази работа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар