Няколко граждански организации излязоха на протест пред Съдебната палата в София с искане да отпадне т.нар. такса "сградна инсталация“, която плащат абонатите на топлофикациите, предаде БНР.
„Съдят ни на конвейер, чашата на търпението преля“, скандираха протестиращите.
По същото време се проведе първото заседание на Върховния касационен съд , който трябва да реши, дали таксата ще отпадне или ще се запази.
Съдиите изслушаха и омбудсмана Мая Манолова. Тя подчерта, че жалбите, отправени към омбудсмана, срещу "Топлофикация София", са се увеличили повече от два пъти.
Манолова настоява да се изпълнява европейското законодателство, което забранява плащането на непоискана услуга.
„Аз пледирах в защита на правото на гражданите да изберат да ползват парно или не. В случаите, в които са се отказали да ползват парно, да не дължат такса“, посочи омбудсманът.
Манолова не се ангажира да прогнозира кога Касационният съд ще реши за таксата.
Припомняме, че омбудсманът предприе стъпки в няколко посоки срещу монопола на топлофикационните дружества.
Манолова подготви предложения по Закона за енергетиката, чрез които да отпадне забраната за демонтаж на радиатори, както и да станат по-разбираеми сметките, които топлофикациите изпращат на гражданите.
В Народното събрание Манолова внесе искане за промени в Гражданско-процесуалния кодекс, които се отнасят до топлофикационните дружества и до начисляването на "паразитни" разноски в съдебен процес.
Омбусдсманът планира да проведе срещи с отделни групи в Столичния общински съвет, който е принципал на "Топлофикация София", за да изясни отношението им към провежданата политика на дружеството. Манолова ще ангажира и българските евродепутати с проблемите на клиентите на топлофикационните дружества, ако се наложи ще потърси подкрепа и в Европейския парламент.
Днес Конституционният съд реши по нейна жалба срещу начисляването на огромни суми за юрисконсултски възнаграждения от страна на топлофикациите.