IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

М. Стоянова: Заемът за АЕЦ "Белене" няма да увеличи бюджетния дефицит за 2016 г.

Най-вероятният сценарий е да се намери купувач за проекта „Белене”, каза председателят на бюджетната комисия в парламента

10:12 | 28.09.16 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс, архив</em></p>

Снимка: Ройтерс, архив

Отпускането на заема на НЕК за АЕЦ "Белене" няма да увеличи дефицита в бюджета за 2016 година. Това каза председателят на комисията по бюджет и финанси в Народното събрания Менда Стоянова пред БНР, преди днес парламентът да гласува в пленарната зала решението за отпускането на заема.

„Това са пари, които ще бъдат преведени от фискалния резерв, където има около 14 млрд. лева. За в бъдеще какъв ще бъде ефектът за бюджета,  не мога да коментирам. Това зависи от решението на държавата дали ще участва в един бъдещ проект "Белене”, каза Стоянова.

Вчера скоростно бюджетната комисия в Народното събрание прие на второ четене законопроекта, по силата на който „Национална електрическа компания" ЕАД ще заплати на руската компания „Атомстройекспорт” поръчаното от България и изработено оборудване за АЕЦ „Белене”.

На въпроса "Какво криете?" за АЕЦ "Белене", зададен от "Протестна мрежа" чрез плакати около парламента, Менда Стоянова отговори: „Нищо не крием! Благодарение на ГЕРБ и благодарение на това, което извърши като проверка, са ясни фактите и обстоятелствата около случая "Белене”. 

Стоянова напомни, че Агенцията за финансова инспекция е извършила няколко проверки. „Имаше комисия в НС за "Белене", която получи подробния доклад на Агенцията за финансова инспекция. Докладите от 2011-а, 2012-а и 2013 година бяха качени на сайта на Агенцията и бяха публично достъпни”, припомни председателят на комисията.

Менда Стоянова обясни, че в арбитражното решение се съдържа търговска тайна и затова то не може да бъде публично огласено. „Всеки депутат обаче, който по закон има право да получава информация във връзка с дейността си, може да получи достъп до това арбитражно решение”, уточни тя. По думите й непосочването на конкретна сума няма да е спънка пред нотификацията от ЕК. 

Стоянова добави, че решението на Международния арбитражен съд е окончателно и то не подлежи на обжалване.

Тя определи като спекулация твърдението на БСП, че ще се плати “празен чек“ за "Белене".

„Самият законопроект препраща и се позовава на арбитражното решение, където са записани ясни и точни параметри – главницата, която трябва да се плати, и лихвите, които текат за всеки ден”. По думите й е въпрос на аритметика, в зависимост от това кога ще плати държавата, за да се сметнат какви допълнителни лихви ще се платят.

„Истинските подписи на този наистина тогава "празен чек" са били през 2009 година и те са поставени по времето на енергийния министър на БСП Петър Димитров”, каза тя.

Стоянова настоява да се посочат и накажат виновните за подписаното споразумение, с което България поръчва оборудването и плаща аванса за него през 2009 г. Докладите на финансовата инспекция са на разположение на прокуратурата, те са за явни груби нарушения по погазване на българското право за периода 2006-2009 година, каза тя.

Менда Стоянова заяви, че вероятно продажбата на оборудването само като оборудване е най-неизгодният вариант. Тя подчерта, че има много варианти. „Може да се продаде самият проект и смятам, че може би, това и ще се случи, ако проектът е изгоден, както се твърди. Тогава би се намерил и купувач за този проект”, смята Стоянова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:02 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още