България ще има нужда от нови енергийни мощности след 2025 година. Тогава се очаква да бъдат затворени въглищните електроцентрали в ЕС по силата на директивите за опазването на околната среда и качеството на въздуха.
Без ТЕЦ-овете България няма да може да гарантира енергийния и мощностния си баланс и ще има нужда от нови, най-вероятно ядрени мощности. Тази теза застъпи бившият директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Валентин Колев пред Bloomberg TV Bulgaria.
“Термичните централи в България са (с мощност – бел. ред) над 3,8 хил. мегавата с годишно производство на електрическа енергия над 14-15 тераватчаса“, каза той и допълни, че това е около 40% от електроенергията, която се произвежда в страната.
Енергийният експерт каза, че е против строителството на нови мощности към настоящия момент, защото имаме в излишък, но след затварянето на термичните централи енергийният и мощностният баланс няма да може да бъде гарантиран. Той предупреди още, че дори и строителството на АЕЦ „Белене“ да започне веднага, първият блок ще заработи след 2025 година. Според него по-добрият вариант е да се направи нов блок на площадката на АЕЦ „Козлодуй“, но това всъщност зависи от цената на оборудването за втората централа.
Арбитражният съд в Женева присъди България да плати 550 млн. евро за произведеното досега оборудване за АЕЦ „Белене“. Ако това е цената за един блок, той може да бъде изграден в Козлодуй. Ако обаче това е цената за два блока, разходите за инфраструктура ще бъдат оправдани и проектът за втората централа ще бъде икономически изгоден, смята Колев.
Според енергийния експерт Мартин Владимиров обаче в момента в страната има повече енергийни мощности от необходимото. По думите му при затварянето на ТЕЦ-овете, което е дългосрочна европейска политика, свързана с намаляването на въглеродните емисии, има и други варианти за реакция.
Владимиров посочи, че част от тях е да се повиши енергийната ефективност и да се увеличи плавно производството от възобновяеми източници.
Експертът посочи още, че в сметката за АЕЦ „Белене“ трябва да бъдат включени още и разходите за съхранението на ядреното гориво, отпадъци и извеждане от експлоатацията на мощностите.
Какво коментираха двамата експерти можете да видите във видеото
преди 8 години Едно такова съоръжение има около +40 години живот, а с добра поддръжка сигурно може и двойно повече :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Те затова германците отвориха миналата година един от големите ТЕЦ-ове в Европа. За да го затворят през 2025. Мазохисти са, трябва да им се признае :)Germany Opens Another New Coal PlantNovember 20, 2015On Thursday in the Hamburg suburb of Moorburg, Hamburgs mayor Olaf Scholz, a leading figure in Germanys Social Democratic Party (SPD), stood alongside Magnus Hall, president of Swedish energy utility Vattenfall, and pushed a big button.The button-pushing symbolized Vattenfalls ceremonial opening of a 1,600 Megawatt (MW) coal-fired power plant that had been under construction for eight years despite heated opposition from Germanys greens, who want the country to exit from coal altogether. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години това със затварянето на тецовете през 2025 няма да стане :) умрем да слушам изцепки на бюрократите, немците така се изхвърлиха че ще затварят Аец и после се отметнаха от думите, норвежците се изхвърлиха че нямало вече да се продават бензинови коли и те се отказаха .... така че тецовете ще се затворят когато наистина станат излишни, а не когато някой бюрократ реши да вади политически дивиденти отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Тези европейски политика няма да са в сила 2025г просто защото европейския съюз няма да съществува до тогава... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години А на американците защо плащаме тогава по-високи цени?! Като изтекат договорите да затворим централите?! Умно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар