Газовият хъб "Балкан" може да съществува и без руски газ, но би бил много по-атрактивен и рентабилен с доставки от Русия. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев по време на традиционния блиц контрол в парламента. Повечето от въпросите на депутатите бяха свързани с реализацията на хъба.
Проектът беше представен по време на инвеститорска конференция във Варна преди няколко дни.
Дончев информира народните представители, че по проекта за хъба в страната може да влиза газ най-малко от четири или пет източника.
"Освен от собствен добив, от Трансбалканския газопровод, от Румъния, която по-скоро рано отколкото късно ще започне експорт, чрез Гърция - каспийски газ и компресиран газ от терминал в Александруполис", обясни вицепремиерът на въпрос на реформатора Вили Лилков.
Дончев допълни, че газ може да идва и от Русия, ако тя реши да изгради в Черно море. "Русия е основен, но не и единствен източник на газ", категоричен беше Дончев пред народните представители. Той поясни, че в момента правителството не гледа произхода на газа, а сигурността на доставките и цената.
"Хъбът може да съществува и без руски газ, но би бил много по-рентабилен и атрактивен с доставки през Черно море", призна Дончев на въпрос на БСП. Той припомни, че Москва е поканена да участва в проекта и дори в тристранна среща с ЕК.
Социалистите обвиниха правителството в раздвоение по отношение на Русия. "След като говорим, че ще правим тристранни срещи с Русия, а външният министър казва, че санкциите срещу Русия трябва да продължат, искам да ви попитам в коя част сме искрени", попита Таско Ерменков.
Пред депутатите Дончев съобщи, че всички проучвания сочат, че в проекта има икономическа логика. "Той остава обещаващ без значение дали се реализират други проекти", каза вицепремиерът.
Той информира, че проектът за хъба има пазарен модел и пазарен дял и още през тази есен със съдействие и финансиране от страна на ЕС ще продължат техническите проучвания. Когато има яснота по детайлите, проектът ще бъде представен за одобрение в парламента.
Вицепремиерът обясни и че проектът не трябва да е с публично финансиране, а да е пазарен. "Който ще купува, трябва да бъде привлечен като партньор", каза още Дончев.
По отношение на "Турски поток", вицепремиерът е категоричен, че засега не е ясно дали този проект цели снабдяването на Турция или експорт към европейски дестинации.
Според заявките, които направи "Газпром" досега, една от тръбите в "Турски поток" ще е за турския пазар, а следващите - към Европа. Реализацията им обаче ще зависи от Европейската комисия.
преди 8 години Тръбите през мала Азия стигат до северозападна Турция /и двете/. С туците човек може да се договори т.к.стратегически, имат един единен интерес, разбиран еднакво от всички /от тук-приемственост/. В черно море газ още не е открит, ББ си мени мненията като носни кърпи /и се хвали с това като *** с бяло дупе/ - хА сега, кажете ми, защо им е на Газпром да рискуват повече от допустимото? Вкарват в Турция-там вече има две тръби /още/ и, естествено, ТУРЦИТЕ правят хъб. А на нас ще пуснат една тръба, че по-лесно да ни командорят, вземем ли да скачаме - ВРЪТ! кранчето - и поредната тиква ще слушка... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Може, защо да не може? Нека да обявим своята независимост от руския газ и ако се направи газовия хъб Балкан, да станем независими. Подобен газов хъб може да работи не само с руски, но и с други газове от изтока, а потенциално и дори и с виртуални газове, защо не? Може да се направи хуба да се ползва за виртуална ърговия с вортуален газ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години E, че може да съществува няма две мнения. Дали ще има някаква полза от него без руски газ, то вече е друг въпрос :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар