Успешно приключи първия пилотен сондаж по интерконектора между България и Румъния, който минава под река Дунав, съобщи БНТ, като се позовава на изпълнителя на проекта австрийската Habau.
Предстои пилотният сондаж да бъде разширен и през него да бъде изтеглена основната тръба за газопровода. Очакванията са, че до края на годината връзката между газопреносните мрежи на България и Румъния ще бъдат свързани и при Русе и Гюргево.
През април беше подписан договор с поредния изпълнител на проекта за интерконектор с Румъния - консорциум с водеща австрийската Habau. Техническа причина забави пускането на проекта с вече три години - предишните изпълнители не успяха да преодолеят около 2-километровата отсечка под реката.
Договорът с новия изпълнител е за 3,9 млн. евро.
Максималният капацитет на интерконектора е 1,5 млрд. куб. метра газ годишно. Интерконекторът България - Румъния е с обща дължина 25 км, от които над 15 км на българска територия, около 7 км на румънска територия и 2 км подводен преход през реката.
Освен основният газопровод през тази година беше подписан договори и за изграждане на резервна тръба.
На първо време през тръбите ще могат да бъдат пренасяни основно количества от България към Румъния. Това означава, че в условия на криза България ще може да разчита на малки по обем количества газ от Румъния.
Изграждането на интерконектора обаче е от ключово значение за реализиране на други газови проекти - новата газова връзка с Гърция - IGB и идеята за газов хъб, защото ще "отвори" пътя на газа на Запад.