Трябвало е да има "по-професионална" защита на интересите на България при сключването на договорите с т.нар. "американски" централи в Маришкия басейн - КонтурГлобал ТЕЦ Марица Изток 3 и ТЕЦ AES Гълъбово. Това призна в ефира на БНТ председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов.
Той посочи, че сключените договори са били необходими преди 15 години, защото в страната е имало много предприятия, които са потребявали големи количества електроенергия и е била нужно бързо преустройство на Маришкия басейн.
В тях обаче е предвидена например ескалация на цената, което влияе върху цената за крайния потребител и това налага на енергийния регулатор да търси начини за компенсация. Цената на електроенергията от двете централи влиза в добавката "Задължения към обществото".
Иван Иванов беше категоричен, че КЕВР ще вземе "справедливо решение" за цената на тока от новия регулаторен период (1 юли 2016 г. - 30 юни 2017 г.). Той посочи, че експертите на регулатора търсят балансирано решение, което да позволи на енергийните дружества да извършват дейността си, но и гражданите да не бъдат ощетени.
Председателят на енергийния регулатор посочи още, че заемът за НЕК, с който бяха платени стари задължения към "американските" централи, е бил необходим, защото така е изчистена вътрешнофирмената задлъжнялост в сектора.
"Повиши се значително рейтингът на България като място за инвестиции", каза още Иванов.
Експертът посочи, че е почти изчерпана възможността цената на природния газ да намалява още, защото в момента страната получава една от най-ниските цени в Европа. Тя е достигнала до долната граница на разходите, свързани с добив и транзит на суровината.
Иванов обаче е категоричен, че трябва да се работи за диверсификацията на доставките и посочи, че с началото на строителството на Трансадриатическия газопровод (TAP) страната ще отвори възможността за доставки на суровината от юг.
"Собственият добив би дал не само енергийна сигурност, но и енергийна независимост на България", каза още Иван Иванов.