Страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) ще бъдат ощетени от проекта "Северен поток" 2, но не защото природният газ ще бъде спрян и те ще преживеят газова криза, подобна на тази през 2006 година и 2009 година, а по-скоро защото много страни от региона, включително Словакия и Полша, отчасти и Унгария, зависят от транзита на руски газ за ЕС.
"Техните газови компании получават солидни приходи от транзитни такси, които "Газпром" плаща всяка година", обясни енергийният експерт Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) пред Bloomberg TV Bulgaria.
Той призна, че транзитът през този регион все пак намалява през последните години, защото Русия се опитва да заобиколи Украйна. През 2015 година транзитът през централноевропейското трасе е бил за 64 млрд. куб. метра природен газ. "Газпром" е заместил този маршрут с "Ямал", тоест през Полша, и със "Северен поток".
Целта е да се избегне несигурния украински маршрут, посочи още експертът.
Според него проектът е политически мотивиран, защото е много скъп и е "ненужна инфраструктура" на фона на неизползваните капацитети в момента.
Какво каза експертът за интереса на Германия към реализацията на "Северен поток" 2 можете да видите във видеото