IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Св. Иванов: Очаквам отваряне на газовия пазар в България

Няма държава с важна за света газова инфраструктура, а собственият й пазар да е неразвит, смята зам.-изпълнителният директор на "Овергаз" Светослав Иванов

08:14 | 11.04.16 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Светослав Иванов. Снимка: <em>Овергаз</em></p>

Светослав Иванов. Снимка: Овергаз

"Овергаз" все още няма обяснения какво накара руския им партньор "Газпром експорт" да откаже да изпълнява заявките за доставка на газ при действащ договор. Затова и комапанията се обърна към Арбитражния съд в Париж за изясняване на ситуацията.

В допълнение - предстои и разделяне на "Овергаз" със своя акционер "Газпром" - определените срокове, в които този въпрос ще бъде решен изтичат в началото на месец май.

Независимо от това, кой е акционер в компанията, тя ще продължи да работи за развитието на сектора за дистрибуция на природен газ, който има най-голям потенциал за развитие, каза пред Investor.bg зам.-изпълнителният директор на "Овергаз" Светослав Иванов.

Компанията е лидер в този сегмент с изградена 2,2 хил. километра мрежа и към 60 хил. клиенти, присъединени към нея.

Иванов сподели пред нас още какво се случи на Нова година и какви варианти е имала компанията за реакция, какви са прогнозите за развитието на българския газов пазар, както и реални ли са амбициозните планове на политиците за развитието на сектора.

Г-н Иванов, от дистанцията на времето - какво всъщност се случи на Нова година?

На Нова година се случиха няколко неща. На първо място българските политици се опитаха да се намесят в чисто търговски въпрос, което не беше редно и коректно. Малко по-късно станахме свидетели и на някакъв вид извинения и изясняване на ситуацията.

Мисля, че не един и двама души са били подведени от недобронамерени към нашата компания хора. Но това беше търговски спор, който може да се случи всеки ден. Ние имаме действащ договор с нашите руски партньори, а решението да откажат да изпълнят нашите заявки за доставка е тяхно и в момента го изясняваме.

Факт е, че за съжаление се налага да купуваме газ за нашите клиенти от обществения доставчик, което ни поставя в по-лошо положение отпреди 31 декември 2015 година. Договорите, които "Овергаз Инк" предлага на своите клиенти са далеч по-гъвкави от тези на обществения доставчик.

Имахте ли друг вариант, освен покупката от обществения доставчик?

Никога не сме обичали в практиката си да стоим само на един крак. Поискахме права за проучване и добив на нефт и газ в три блока в България, макар че засега не можем да се похвалим с конкретен резултат. Но по този начин искаме да диверсифицираме риска от единствен източник на доставка. Има редица обективни  причини защо не търсим алтернативни източници на доставка извън България.

Когато държавата слага навсякъде ръка, много е трудно да пробиеш тази политическа блокада. Сега, от една страна принудени от обстоятелствата след спора с нашия партньор, от друга страна - поради натрупването на многото констатирани нарушения на българския газов пазар и появата на интерес от чужди инвеститори, оценяваме обстоятелствата като далеч по-обещаващи да намерим доставчик и по всяка вероятност скоро ще успеем.

Какви са очакванията Ви за развитието на газовия пазар в България през тази година?

Очаквам през тази година да се случи това, което трябваше да се случи преди много години - пазарът да се развива още по-бързо, отколкото до момента. Това ще се дължи на няколко причини. Първо цените на природния газ непрекъснато падат и това е световна тенденция. През последните няколко години бяха направени много инвестиции в добива на шистов газ, който след това се втечнява, много инвестиции в терминали за втечняване и регазификация, в кораби за втечнен газ.

Така че под натиска на голямото предлагане със сигурност тази тенденция за спад на цените на природния газ, дори независимо от тенденцията на цените на петрола, ще продължава.

Вторият факт, който ме кара да съм оптимист за развиитието на пазара на природен газ в България, са цените на електроенергията, които постепенно започват да се нормализират. Излизаме от периода, в който политиците с техните желания за субсидии, водени от грешната теза, че ниските цени правят богати обществата, започват да забравят постепенно тези идеи и цените все повече се доближават до истинските си стойности, които покриват реалната себестойност.

Така че България ще стане един нормален пазар, в който природния газ ще бъде най-ефективният енергоносител от изкопаемите.

Как оценявате новата политика на ЕК за развитие на терминалите за втечнен газ?

Цeната на втечненият газ, за разлика от тръбопроводния, в повечето случаи се движи от съотношението между търсенето и предлагането, тъй като пазарът наистина се глобализира в световен мащаб с помощта на съоръженията за преноса му. Съвсем спокойно в Европа може да се използва втечнен газ, произведен в Австралия - транспортните разстояния съвсем не са проблем.

Представете си - в момента в Световния океан плуват 550 танкера и всеки от тях съдържа огромно количество газ. Така имаме една непрекъснато плуваща борса за природен газ. Разбира се, алтернативата тръбопроводен газ не бива да бъде забравяна, защото това все още е основен способ за пренос на суровината. Все пак говорим за една и съща стока, която задоволява едни и същи потребности.

Но споменахте политиката - човечеството познава периоди, в които политиците много по-малко са въздействали върху икономиката и не е загинало от това, напротив. Има държави,  в които политиците не се месят толкова активно в икономиката - Великобритания, Холандия, Германия, в които държавата няма никакво участие в икономически субекти, участващи в реалната търговия с енергоносители, в реалната енергетика. Това не прави икономиките им по-малко конкурентоспособни, а хората в тези държави по-бедни.

Ако политиците се ограничат само в това да създават условия, без да се опитат да пробутват инвестиционни, търговски или някакви други решения на компаниите, тяхната добавена стойност е очевидна за развитието на пазара.

Какви са прогнозите Ви за цената на природния газ за България?

Очаквам цената да пада - от 1 април отново сме свидетели на намаление с повече от 20%. Тази тенденция ще продължи до края на годината. Абсолютно сигурен съм, че отварянето на пазара в България ще продължи и ще има поне няколко различни играча, които ще предлагат природен газ.

Защо това не се е случило досега?

Тук е ролята на държавата. Прекалено голяма част от активите в енергетиката - 60-70%, са собственост на компании, контролирани от държавата. В различни сфери, включително и при газификацията, все още има преференции за компании, които са контролирани от държавата.

Опитайте се да си резервирате обеми в газовото хранилище в Чирен и ще видите, че ще Ви предложат далеч по-неизгодни условия от тези, които предлагат на този, който дълги години ползва без никакъв проблем хранилището, който също се контролира от държавата (общественият доставчик "Булгаргаз" - бел. авт.).

Да не забравяме, че за развитието на всички интерконектори също отговарят държавни компании. И от толкова много държава, започвам да си мисля, че май държавата има интерес да затваря пазара. Това не може да продължи вечно - свидетели сме на няколко разследвания от страна на Европейската комисия за неспазване на правилата  на европейския пазар и съм убеден, че такова количествено натрупване на констатирани нарушения, няма как да не промени ситуацията.

Последна актуализация: 06:02 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 5 rate down comment 1
bod
преди 8 години
Моментно повдигане на завесата, зад която се крият истините за скарването н руснаците и "Овергаз"! Както и на всичко около сектора и проблемите. Ясно е, че държавата държеи всички юзди, но не е ясно кои дърпат нейните...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 2
scott
преди 8 години
живи? не за дълго......ше има нова сериа от чистачи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 4
Pronto
преди 8 години
Момчета, толкова време бърсахте г***з@ на Газпром, че сега мислите ви за газов пазар са тотално закъснели и звучат цинично. Даже блок за проучване на газ в Добруджа взехте с единствена цел да наплашите хората, че да не дойде някой с истинско ноу-хау. А сега Газпром изяжда децата си .... поне имате късмет че сте живи за разлика от предишния им верен слуга - Луканов.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още