КЕВР увеличава значително санкцията при кражба на електроенергия, съобщи в ефира на bTV председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов.
В момента при установяване на кражба нарушителите плащат електроенергия по цените, по които електроразпределителните дружества плащат тока за технологични загуби - цената на АЕЦ "Козлодуй", или около 30 лева за мегаватчас. Към тази сума се добавят още почти 37 лева за мегаватчас - таксата "Задължения към обществото".
Идеята на регулатора е кражбите на електроенергия да се компенсират по цена за недостиг - 202 лева за мегаватчас. Подобно искане отправиха и самите ЕРП-та, тъй като кражбата на ток реално нарушава баланса и те заплащат допълнително в пиковите часове за недостига на електроенергията.
Иванов посочи още и че ще бъде удължен срокът, за който крадците на електроенергия трябва да плащат от датата, на която съдът постанови, че има злоупотреба. В момента това е три месеца назад, а в Германия например е шест месеца. В някои европейски държави срокът дори е година назад, посочи ръководителят на енергийния регулатор.
Според него тези мерки ще имат дисциплиниращ ефект и ще намалят технологичните и технически загуби на ЕРП-тата. КЕВР определя, че тези загуби са 8% за ЧЕЗ България и EVN България и 9% за Енерго Про. Дружествата обаче настояват, че регулаторът неправилно изчислява технологичните загуби и те са в рамките на 11-12%. Според Иванов разликата е именно заради кражбите на електроенергия.
За него кражбите не се увеличават, но тенденцията е да се задържат и то доста устойчиво в годините.
Иван Иванов направи коментар и по повод либерализацията на електроенергийния пазар у нас. Той поясни, че излизането на свободния пазар е право, а не задължение за битовите потребители.
Иванов каза още, че цената, която предлагат доставчиците, не е единственият критерий за избор, а търговците могат да предложат и допълнителни услуги - например различни тарифи. Председателят на КЕВР посочи, че в нощните часове цената на електроенергията на борсата и у нас, и на регионалните борси, е по-ниска от цената на нощната тарифа в момента, което може да позволи по-ниска оферта в часовата зона след 22 часа.
По наблюденията на КЕВР енергийната борса работи "перфектно" и няма споразумения или търговия с вътрешна информация. Според него след като заработи и платформата за двустранните договори (очакванията са това да стане през юни) ще се увеличат и търгуваните количества. Иванов посочи, че през лятото изтичат повечето договори на големите стопански потребители и много от тях ще започнат да купуват електроенергия от борсата.
Председателят на КЕВР посочи още, че в рамките на април ще бъде изготвен моделът за защита на енергийно уязвимите потребители.
Практика е в Европа да бъдат защитени домакинствата с ниски доходи, на възрастни хора и хора с тежки заболявания, допълни още Иванов. За тях ще има специална социална тарифа, а част от разходите ще бъдат покривани от специален фонд, за чието създаване работят експерти от енергийното и социалното министерство с подкрепата на КЕВР и ЕК.
преди 8 години " Иванов посочи, че през лятото изтичат повечето договори на големите стопански потребители и много от тях ще започнат да купуват електроенергия от борсата." Що за глупости! Технически и политически това е груба манипулация за създаване нова групировка "наши фирми" , безнаказан евтин износ на ел. енергия, ... и прикриване престъпни договори, грабителство! Вижте Унгария, там мислят за бъдещето на нацията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар