Сертификатите за електроенергията, произведена по високоефективен комбиниран метод, ще се издават за стандартно количество от 1 мегаватчас в рамките на един календарен месец. В момента срокът е една година.
Това предвижда дългоочакваната наредба за високоефективното комбинирано производство на електроенергия. Текстовете са публикувани за публично обсъждане.
В мотивите си авторите на наредбата предвиждат досегашната такса от 300 лева за разглеждане на заявление за издаване на сертификат за високоефективна електроенергия, което досега се подаваше веднъж годишно, да се раздели на 12, съгласно новия годишен брой заявления, които дружествата ще подават. Размерът на таксата не е завишен.
Новите моменти в наредбата произлизат от промените в Закона за енергетиката, одобрени от парламента през 2015 година. Тогава беше определено, че Националната електрическа компания (НЕК) ще изкупува електричеството, произведено от комбинирано производство на преференциални цени, но само ако е използван високоефективен способ.
Направени са и изменения в текстовете, свързани със съдържанието на сертификатите. В тях вече ще се вписват повече данни за органа, издал сертификата за произход, както и за периода на производство на електроенергията. В документа ще бъдат посочени и общо инсталираната топлинна мощност на производствената централа, както и дали инсталацията е получила инвестиционна подкрепа и дали самата единица произведена енергия е получила подкрепа от национална схема за подпомагане.
Сертификатите ще оказват още и общата ефективност на производството на електрическа и топлинна енергия на централата и датата, от която всяка от инсталациите е въведена в експлоатация.
Сертификатите ще се издават от Комисията за енергийно и водно регулиране, като регистърът с данни за сертификатите ще бъде публикуван на интернет страницата на регулатора.