Средна цена от 44,05 лева за мегаватчас беше постигната в първата реална сесия на енергийната борса у нас. Реализирани са общо 24 сделки, съобщи енергийният министър Теменужка Петкова по време на 10-та Годишна среща на бизнеса и правителството.
Стартът на борсовата търговия е в основата на пълната либерализация на енергийния пазар, посочи министърът. Отварянето на пазара пък е един от най-важните приоритети пред правителството в областта на енергетиката, стана ясно от думите на Петкова.
"Години наред българската енергетика не беше положена на пазарни основи", отбеляза енергийният министър, допълвайки, че това е една от причините за изкривяването и натрупването на дефицити в сектора.
Сред приоритетите на управляващите е и финансовата стабилизация на енергетиката, което е основен проблем. Дефицитът в Националната електрическа компания (НЕК) например вече е 3,7 млрд. лева, 2,3 млрд. лева от които са невъзвръщаемите инвестиции в два проекта - АЕЦ "Белене" и хидровъзела "Цанков камък".
Теменужка Петкова даде предварителни данни за финансовото състояние на държавните енергийни компани през 2015 година. Те показват подобряване на финансовото състояние. За НЕК например през 2014 година загубата беше в размер на 586 млн. лева, а 2015 година приключва със загуба от около 220 млн. лева.
Петкова посочи, че свиването на почти 350 млн. лева загуби говори красноречиво за реформите. За първи път НЕК регистрира и положителен финансов резултат от своята дейност на регулирания пазар и това е благодарение на ценовото решение на енергийния регулатор от 1 август, допълни още министърът.
На печалба ще приключи Булгаргаз, ЕСО също ще повиши печалбата си през 2015 година до 73 млн. лева, отчете още Теменужка Петкова. Традиционно на печалба е АЕЦ "Козлодуй" (към 245 млн. лева) и "Булгартрансгаз", сочат още предварителните разчети.
Мини Марица-изток също имат положителен резултат от работата си през миналата година, но най-големият проблем е невъзможността компанията да събере своите вземания.
Приоритет за страната в сектор "Енергетика" е и диверсификацията на енергийните източници. Една от задачите в тази област е изграждането на междусистемната свързаност на страната със съседните държави, което ще бъде осъществено с интерконекторите с Гърция, Сърбия и Румъния.
преди 8 години '2.3 млрд лева от невъзвръщаеми инвестиции - АЕЦ "Белене" и "Цанков Камък".....""Цанков камък" е завършен и събира 111 000 000 м3 високи води, които при такива екстремални валежи, щяха да потопят Тракия .....Това е спорен, но завършен обект....Вече е актив, а не е пасив на НЕК...пп Но какво да се прави - тиква, кратуна, полицай.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар