Още тъпчат на едно място и договорките за намаляването на цената за разполагаемост на двете централи, като Българският енергиен холдинг всячески се опитва да си набави средствата, необходими да се разплати с инвеститорите. Финансовите институции, към които се обърна холдингът, отказват да дадат пари без държавни гаранции. Всъщност това е най-ясната подсказка какво се случва с един от важните сектори за икономиката ни.
В края на годината пък всички погледи и надежди за коригиране в енергетиката са насочени към пазара и мощните му правила, които не би трябвало да се влияят от политическата воля и лобистки интереси.
Операция "Либерализация"
Пълното отваряне на електроенергийния пазар ще стане факт от 1 януари 2016 г. Едно от най-важните условия за това е функционираща енергийна борса, която, поне тестово, работи без проблеми.
Броени дни до ключовата за сектора дата обаче няма голяма яснота за основни технически параметри на либерализирания пазар, като например как ще бъдат компенсирани дългосрочните преференциални договори, нито какви мерки (и кой ще ги изработи) ще бъдат предприети в защита на уязвимите потребители в страната.
Не са уточнени дори т.нар. стандартизирани товарови профили, без които свободно договаряне на доставки от страна на домакинствата, при липсата на електромери с почасов отчет, няма как да стане.
Електроснабдителните дружества са поели ангажимент да представят пред регулатора профили на потреблението на електроенергия на своите клиенти. В тях би трябвало да се отчете спецификата на сезона - лято, зима или преходен, на това дали домакинството е с централно отопление и т.н.
Всички тези специфики са важни за търговеца, защото на тяхната база той трябва да си направи сметката какво количество електроенергия ще закупи и да избегне сериозните разходи за намаляването на дисбалансите.
До края на януари 2016 година тези профили трябва да бъдат готови.
Един от най-важните аспекти за всеки потребител е, разбира се, какво ще се случи с цената на електроенергията. Експертите посочват, на базата на опита в останалите европейски страни, че първоначално цената ще се повиши, а след това пазарните сили ще се задействат и нивото й трайно ще падне под нивата преди либерализацията.
Това, което не трябва да се забравя обаче, че свободно договарян ще бъде само един компонент - точно цената на електроенергията. Допълнителните такси, цената на мрежовите услуги и данъци остават и при избора на доставчик, потребителите, особено битовите, на които им липсва опит в тази посока, трябва внимателно да обмислят офертите, които ще получат.
Нещо повече - за много от тях договорите за доставка, респективно и доставчиците на услугата, ще бъдат повече от един.
Ще минат обаче поне няколко месеца, докато битовите потребители получат възможността свободно да договорят цената на електроенергията си. А всъщност стои и въпросът дали домакинствата ще бъдат достатъчно атрактивни, за да привлекат вниманието на търговците на електроенергия.
Въпреки промените енергийният сектор всъщност изпраща 2015 година с не по-малко въпросителни и неясноти. Надеждата, че за проблемите ще бъде намерено решение, умира последна. Дали обаче енергетиката ни ще успее да я надживее?
преди 8 години Така ли вече му викат: "българска енергетика"Че българите плащат е ясно, ама че е на българите енергетиката у нас, е спорно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Де е камилата, де е камиларят? Какъв Маркс? По-скоро Рузвелт! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Човека си казва мнението. Можеш да се съгласиш или не. :) На мен например са ми интересни нещата които поства. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Човека си казва мнението. Можеш да се съгласиш или не. :) На мен например са ми интересни нещата които поства. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години http://***.***/: "В Сърбия 79 човека са задържани след мащабна операция за борба с корупцията, проведена в страната. Над 100 милиона евро от бюджета на Сърбия са присвоени при различни корупционни афери, съобщи сръбският министър на вътрешните работи Небойша Стефанович.Сред арестуваните са кметове и бивши кметове, както и директори на големи предприятия. Задържан е и бившият министър на търговията в правителството на покойния премиер Зоран Джинджич - Слободан Милосавлевич. Издирват се още петима заподозрени."==Така се прекосява "минно поле" в икономиката! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Престани да пръскаш марксистка пропаганда... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Основното е ,че България е имала задължението да уведоми Брюксел за договори, представляващи възможна незаконна държавна помощ още през 2007 г. (по силата на чл. 58, 3 от Договора за функциониране на ЕС) , но не го е направила...Значи това е вярно - http://***.vestnikataka.bg/2014/10/губим-54-млрд-лева-от-мариците/Прекрасно обясняват как ТЕЦ 1 и 3 ограбват хората с 2.7 млрд. - http://***.skat.bg/news.php?action=7&newsID=31471 В същият ред на мисли изкупуването на ток от вятър и слънце също е незаконна държ.помощ ???Отделно това - http://***.skat.bg/news.php?action=7&newsID=31471Крадливо бълг племе и Отец Никанор е завършил училище по мениджмънт, след това Международни икономически отношения. Работил е като финансов анализатор, брокер и дилър на ценни книжа в САЩ също го обобщава добре - http://frognews.bg/news_76519/Otets-Nikanor-pred-Frog-Balgariia-ia-chakat-katastrofi-i-voini/ добре отговаря на въпроса ''липсата на вяра ли кара българина да престъпва законите........'' отговор Сигнализирай за неуместен коментар