IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Обсъжда се разредено присъствие на учениците от 8 до 12 клас

Няма да има централизирано решение, ще се действа локално, каза министърът на образованието

11:40 | 03.11.20 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка:&nbsp;Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Като резервен вариант се обсъжда разредено присъствие в училищата на учениците от 8 до 12 клас. Не е желателно мярката да се използва в прогимназиален етап, а в началния етап мярката ще се прилага в краен случай. Това каза пред БНТ министърът на образованието Красимир Вълчев, който от вчера се е самоизолирал след контакт с COVID заразен.

"До две седмици няма да се подобри ситуацията с вируса, обмисляме редуване, така че учителите да не са само вкъщи продължително време", каза той. По думите му мярката би действала локално, според условията в различните училища.

„Най-късно в началото на следващата седмица ще вземем решение за след 11 ноември. Няма да има централизирано решение, ще се съобразим със стойностите по места, всяко училище има прагови стойности за преминаване онлайн - 20% от учениците с грипоподобни симптоми. Целта ни е максимално присъствие“, подчерта министърът на образованието.

Частните езикови школи не трябва да бъдат сред организациите, които затварят първи, коментира Вълчев по повод протестните писма на този бранш. „Подкрепям ги, те надграждат това, което се случва в образователната система и не бива да са сред първите затварящи“, каза още той. 

Детските градини ще продължат да работят, те са последни в алгоритъма на затваряне на образователните институции. "Нямаме намерение да затваряме детските градини“, отново подчерта Вълчев.

Промяната, която се прави, е децата да отсъстват повече дни по решение на родителите - сега е 20 дни по решение на родителите. Министърът коментира, че за децата в детските градини и в ранна предучилищна възраст не е желателно взаимодействие на децата с екрани, защото изследване показва, че то вреди на тяхното развитие.

Що се отнася до носенето на маски от учениците министър Вълчев коментира, че не е възможен ефективен образователен процес с постоянно носене на маска в час. „Който желае от учениците, може да носи маска. Учителите, които влизат в различни класове, трябва да носят маска“, каза Вълчев.

Близо 650 са заразените преподаватели в училищата и детските градини. Има повишен дял на учителите, които са подали молба за отпуск. Има проблем със заместването на учителите, допълни още министърът на образованието.

"Продължаваме да вземаме мерките локално. В следващите дни с министъра на здравеопазването ще дадем указания към училищата. И в момента получавам предложения за преминаване към онлайн обучение на прогимназиален етап", посочи той.

Приключваме с ангажимента от 2017 г. за увеличение на учителските заплати - те ще са 125-130% от средната заплата за страната. Минималната заплата става 1300 лева за преподавател. За целта са предвидени 60 млн. лева в Бюджет 2021 г., посочи още образователният министър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още