Образователният проект „Тинузавър“ спечели награда за предприемачество в програмата Rinker Youth Challenge на Фондация BCause и Фондация Citi. „Тинузавър“ предлага инструменти и пособия за провеждане на мултидисциплинарни обучения, комбиниращи физика, математика и информатика в учебна програма със силна практическа насоченост и елементи на предприемачество, разказа по Bloomberg TV Bulgaria програмистът Невен Боянов.
"Започнах самия проект като хоби. С течение на времето няколко приятели се присъединиха. Това се превърна в инструмент, чрез който да преподаваме STEM (б. ред. обучение чрез методите на науката, технологиите, инженерството и математиката). Днес тази платформа включва не само платките, които създавахме в началото, а и уебсайтът, обученията и курсовете", посочи той. „Тинузавър“ е общност от хора, които обичат да се занимават с електроника, роботика и програмиране”, допълни Боянов.
Невен Боянов разкри детайли около процеса на обучение в „Тинузавър“. “Винаги започваме със сглобяването на малка платка. Взимаме електронните компоненти и ги сглобяваме. Това е малък компютър като платформа, която после през следващите няколко месеца и година ползваме, за да научим програмиране. След това изучаваме физика", обясни програмистът.
По думите му най-често ученици и студенти се обучават през „Тинузавър“. Проектът "е в сферата на неформалното образование", посочи той и напомни, че един добър проект трябва да има устойчивост в бизнес модела.
Невен Боянов съобщи, че много фирми подпомагат финансово проекта, като предоставят частични стипендии за ученици или преподаватели, които преминават курса на обучение. “Често ни подкрепят и нефинансово, тъй като имат нужда от хора, обучени в тази област", уточни ИТ специалистът.
Невен Боянов информира, че 90% от продажбите само на платките и продуктите вече се реализират в Европа и Северна Америка.
"От миналата година фокусът ни е върху България заради развития образователен продукт. Предвиждаме експанзия в Западна Европа, Великобритания и Северна Америка до края на годината", прогнозира развитието на проекта програмистът.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 5 години хубаво е точните науки да се комбинират с философия при обучението на младите... не ни трябват тесни специалисти извън мдицината, а по широко скроени хора които могат да мисля извън една конкретна сфера.От опит съм установил че такива хора лесно се адаптират към всичко, за разлика от другите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар