Идеята за предоставяне на по-високи стипендии (в размер на 360 лева) за младежи, за да работят те по-късно поне пет години в държавната администрация, беше разкритикувана от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Пред "Нова телевизия" Теодор Дечев от организацията разказа, че работодателите имат подобно искане, но става дума за студенти от специалности, които са структуроопределящи за индустрията - инженери, както и медици и други специалисти, от които има спешна нужда.
"Едва ли държавата е закъсала толкова за чиновници", подкрепи го и синдикалистът Мика Зайкова. Според нея проблемът на държавната администрация е качеството на работещите, защото повечето служители са партийно назначени и тяхната квалификация е много съмнителна.
И двамата се съгласиха, че предлаганият размер на стипендията - 360 лева, е много нисък, при положение че прагът на бедността е 314 лева. Дечев посочи, че има възможност да бъдат отпуснати и по-големи стипендии и това би коствало не повече от 30 млн. лева на бюджета.
Мика Зайкова обаче е категорична, че бизнесът трябва да избира своите бъдещи служители още в университетите и компаниите да предлагат стипендии, а не държавата.