Един от малкото останали девствени плажове по Южното Черноморие е напът да бъде "урбанизиран", при това още този сезон. Става дума за плажната ивица „Липите” край Синеморец, която е част от Природен парк „Странджа” и защитена местност „Силистар”.
Въпреки това на нов конкурс през февруари се явява един кандидат, който печели търга за следващите 5 години – срещу 3000 лв. наем на сезон и предложение за 8 лв. на чадър и шезлонг. Конкурсът не е съгласуван с екоминистерството и дирекцията на парка.
Проверка на Министерството на туризма обаче е показала, че ивицата се намира „извън защитена зона”, става ясно от отговор до bTV. От ведомството са изпратили писмо до екоминистерството, което да потвърди това становище.
От години областната управа в Бургас и Министерството на туризма се опитват да намерят стопанин на малкото плажче. Досега то винаги е оставало в графата „безстопанствени плажове”, припомня bTV. За туристи плаж „Липите” е достъпен само пеш. Има два пътя до него – и двата минават през гората. По единия се върви около 2 километра, по другия малко по-малко, но пътеката е тясна и минава покрай скали. В цялата местност действа специален режим.
„От 1992 г., когато е обявена тази защитена територия – ЗМ „Силистар”, е забранен достъпът на МПС-та, които не извършват горскостопанска или селскостопанска дейност. Същата забрана е включена и в Плана за управление на защитената местност”, посочи Иван Камбуров, гл. експерт „Биологично разнообразие” – ДПП „Странджа” пред камерата на bTV.
Новината за урбанизацията на плажа срещна широк негативен обществен отзвук. Макар че до ивицата се стига трудно, плажът е предпочитан от любители на природосъобразния туризъм. 6000 квадратни метра от площта на плажа са дюни. Любители на плаж „Липите“ подготвят протест, ако ивицата бъде дадена за стопанисване.
„Трябва да ги санкционираме за преминаване през тези горски пътища. Няма как да се случи, трябва да се наруши тази заповед! Трябва да мине противозаконно”, каза Николай Вълчанов, директор на РГС – Царево.
Какви ще са потенциалните вреди от поток от автомобили през гората и изграждането на инфраструктура до плажа не е изследвано.
4500 хектара горска територия – от Бутамята до кльона на Резово са предоставени за стопанисване за 15 години. Концесионерите на ловния участък, през който се минава за плажа, не знаеха, че е отдаден под наем.
„Ако дадем достъп през гората, това значи, че трябва да преправяме пътища, хора постоянно да има вътре, което при всички случаи нарушава концесионния договор. Това са пари, които ние вкарваме и то не малко – някъде около 100 хил. лв годишна такса, която плащаме на Агенцията по горите, на Министерство на земеделието. Ако вкараме коли, автомобили, палатки и т. н., това значи, че отиват нещата на провал и ние най-вероятно ще искаме обезщетение от държавата”, заяви Румен Караманов, концесионер на ловен участък „Чилията”.
По заповед на министъра на туризма Николина Ангелкова няма да бъде сключен договор за отдаване под наем на морски плаж „Липите“. Причината е, че въпреки очакванията да бъде осигурен пешеходен достъп до ивицата, това няма възможност да се случи до откриването на летен сезон 2019. Според Закона за устройство на Черноморското крайбрежие безплатният пешеходен достъп е задължително условие, което трябва да бъде осигурено за туристите, посочват от Министерството на туризма.
Идеята за намиране на стопанин за морския плаж бе да се гарантира сигурност за туристите с водно спасяване и медицински пункт. Факт е, че на ивицата, вероятно заради отдалечеността й, предните години са регистрирани инциденти с плажуващи. Преди началото на процедурата експерти на министерството извършиха обстойна проверка, която доказа, че за ивицата няма екологична забрана за отдаването й.
* Допълнена с позицията на Министерството на туризма