Природозащитната организация WWF предупреждава за сериозния негативен ефект, който свръхуловът има върху рибите и хората, като стартира своята европейска кампания „Риба и за в бъдеще“. С нея WWF обявява нов изчезващ вид – рибарите. Това се случва по повод Световния ден на прехраната (16 октомври) и Световния ден за изкореняване на бедността (17 октомври), съобщиха от WWF.
За да задоволим глада си за морска храна, днес вадим от океаните повече риба, отколкото те могат да осигурят. Към момента 33% от рибните запаси в света са подложени на свръхулов, а 60% са експлоатирани до краен предел. В същото време повече от 3 милиарда души разчитат на рибата като основен източник на протеини.
„Свръхуловът в океаните излага на риск глобалната продоволствена сигурност, както и поминъка на 800 милиона мъже и жени, чиито храна и доходи зависят от рибата. Повечето от тези хора живеят в развиващите се страни“, казва ръководителят на WWF България Веселина Кавръкова.
Свръхуловът е втората най-голяма заплаха за океаните след климатичните промени. А двете заедно могат значително да намалят производителността на риболовната индустрия като оставят без риба Южното полукълбо. Но докато гладът и бедността на планетата продължават да нарастват, рибата ще бъде от изключително важно значение като източник на храна с висококачествен протеин за хората от развиващите се държави.
По тази причина не бива да позволяваме тя да бъде унищожена, призовават екоактивистите.
Рибата и морските дарове са най-търгуваната стока в глобален мащаб. За последните 40 години световните запаси са намалели почти наполовина. Европейският съюз е най-големият пазар на морска храна на планетата, а повече от половината от вноса идва от развиващите се страни. Това прави ролята на европейските потребители много важна.
Затова WWF призовава потребителите, търговците и политиците в Европейския съюз да поемат отговорно своята водеща роля в осигуряването на устойчив риболов в глобален мащаб.
Не е нужно да се отказваме от рибата и морските дарове. Важно е обаче да се избират морски продукти, уловени или отгледани по начин, който запазва рибните ресурси и хората, зависещи от тях.
преди 6 години тази статия показва, че инвестиция в рибна ферма е добра !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар