IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

За първи път предстои цялостен мониторинг на рибните запаси в Черно море

По инициатива на ЕК всички черноморски страни се включват в мащабното изследване

10:39 | 02.10.17 г.
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Пламен Гутинов, агенция &quot;Черно море&quot;</em></p>

Снимка: Пламен Гутинов, агенция "Черно море"

Най-после ще бъде решен големият въпрос за мониторинга и управлението на рибните запаси, който да обхваща цялата акватория на Черно море. Това става по съвместна инициатива на EК и Генералната комисия по рибарство за

Средиземно море (GFCM) към ФАО - Организацията по прехрана и земеделие към ООН, в която членува Турция, а Украйна, Русия и Грузия подкрепят дейността й. 

Това съобщи за в. „Черно море” ихтиологът доц. д-р Виолин Райков от Института по океанология към БАН. По неговите думи такъв цялостен мониторинг е планиран за първи път.

Досега той се правеше от Генералната дирекция по морско дело и рибарство към Еврокомисията и беше задължителен само за черноморските страни в ЕС - България и Румъния, които имат малък дял от риболова. Само на Турция, чийто бряг на Черно море е 1200 км, се падат над 80% от общия улов.

Предвижда се да бъде извършено мащабно изследване на промишлените запаси от риба, дребномащабния риболов, икономическата устойчивост на сектор „Рибарство” и да бъдат направени анализи за водния басейн.

Ученият е оптимист, че най-после ще заработи идеята за мониторинг и управление на рибните запаси, който да обхване всички черноморски държави.

В същото време има много проблеми за решаване, за да не се повтори картината от близкото минало, когато напълно изчезнаха рибни видове като черноморската скумрия, а от шестте есетрови риби вече ги няма шипът и атлантическата есетра. В сериозна опасност вече е и черноморската акула.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:47 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още