В Черно море са регистрирани общо 445 000 делфина, пише в доклад до Европейската комисия. В него окончателно се обявяват резултатите от приключилия проект за изследване на неблагоприятното въздействие на риболова върху китоподобните видове.
Проектът преброи трите вида делфини, които обитават водите на Черно море: морска свиня - 65 000 индивида, афала - 87 000 и обикновен делфин - 293 000. Данните съобщи за в. „Черно море” Константин Михайлов, ръководител на секция „Ихтиология” в Института по рибни ресурси. Той участва в международния проект заедно с учени от Великобритания, България, Румъния, Турция и Украйна.
Изследването беше финансирано от Генерална дирекция „Морско дело и рибарство“ към ЕК.
„Първоначално идеята за проучванията беше да се обхванат китоподобните в цялата територия на Черно море, но финансирането не беше достатъчно“, казва Константин Михайлов. В крайна сметка, проучването е ограничено до западната част на Черно море - от българо-турската граница до залива на Севастопол, а само частично са изследвани централната и източната част.
Проектът се реализира в момент, в който рибари се оплакват от увеличената популация на делфините ги обвиняват за намалелите рибни ресурси. Учените обаче са категорични, че свръхуловът е причината за това, наред със замърсяването на морските води.
През 50-те години на миналия век делфините са се движили на стада от 1000 - 1200 индивида в зоните от 40 до 100 мили от брега. Тогава те са били масово изтребвани с огнестрелно оръжие. Сега такива големи стада изобщо не се наблюдават.
Въпреки известното възстановяване на популацията, тяхната численост е далеч по-малка, в сравнение с периода преди повече от 60 - 70 години, казва Константин Михайлов.
Колко са китоподобните в български води? Най-многочислен е обикновеният делфин - около 31 000 индивида, следва афалата - около 10 000, и морската свиня - 8500.