Между 100 хил. и 150 хил. лева са щетите, които нанесе водната стихия на варненския плаж, съобщи представителят на концесионера на плажа и общински съветник от „Движение Нашият град“ Андрей Василев, цитиран от Информационна агенция "Черно море".
Според него сумата е по първоначални данни. Отделно ще дадем още 30 хил. лева за повторно подравняване на пясъка и последващо нареждане на чадърите, допълни той.
Има отнесен пясък, ивицата е обсипана с пръст. На две места са се активизирали свлачища, а заведение на Рибарския плаж е със затрупана кухня. Най-тежко е засегнат Офицерският плаж, описа ситуацията Василев. Има наводнени заведения и на плажа в „Аспарухово“.
На плаж Варна-Централен положението също е тежко, до калните бани голяма част от пясъчната ивица е отнесена. Единствено укрепената част от ската над Алея първа, която концесионерът укрепи миналата година, е издържала на водната стихия. В тази връзка ще поискаме укрепване и на останалите свлачища над алеята, каза Василев.
Специализирана техника работи на плажната ивица и почиства резултата от водния ад. Надявам се до края на следващата седмица да приведем алеята във вид, подходящ за осъществяване на туристическа дейност, обяви Василев.
Той заяви, че почистването е за сметка на концесионера, но въпреки това ще се иска помощ от Министерството на регионалното развитие и фондовете за екология и бедствия.
Василев за пореден път пожела част от таксата, която общината получава от концесионера, да отива за укрепване на буните. Тези съоръжения са в тежко състояние, алармира Василев.
преди 10 години Отн. 'Лесно ще се възстанови брега'Първо няма да е лесно и бързо, и второ ако изобщо някога се възстанови.Възстановяването на брега не е само възстановяване на сламени заведения, паянтови постройки и възстановяване. Плажът е заминал на кино, животът в залива е отишъл в измерението Х, водата в морето е пълна с тиня, екосистемата е в абсолютен колапс ... това са неща, които и за 1 милион евро едва ли ще може да се оправят. Трябва да се залесява по крайбрежието, да се чисти дерето и устието ... и морското дъно, да се изгребва тиня по плажа и плитчините по крайбрежието и т. н. иначе морето остава абсолютно гробище ... и все по-такова ще става. Може би ще трябва да се направи проект за рехабилитация на еко-системата. Ако екосистемата се изпусне сега - изобщо може и да не се върне. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Безспорно щети има, но са в рамките на поносимото и лесно ще се възстанови брега. Най-важното е, че укрепването на ската се завърши преди стихията и предпази от по-сериозни щети ивицата. Трябва навсякъде да се укрепи така, но държавата едва ли ще се бръкне. отговор Сигнализирай за неуместен коментар