Еднорозите, термин за частен технологичен стартъп на стойност поне 1 млрд. долара, който предстои да стане публичен, би трябвало да са митични същества.
В най-добрия случай би трябвало те да са толкова малко, че компаниите за финансов капитал да ликуват, ако успеят да вземат дял от някой еднорог (или дори от канадския им еквивалент – нервала), коментира VisualCapitalist.
Истината обаче е, че еднорозите вече са нито толкова редки, нито пък толкова митични. Според списъка в реално време на CB Insights на глобално ниво в момента има 145 еднорози. С други думи преди ексклузивният Клуб на еднорозите става все по-пренаселен.
И все пак един от странните членове на клуба намери изход навън.
Компанията Square, изтъкнат член на клуба, управлявана от съоснователя на Twitter Джак Дорси от началото на 2011 г., най-накрая осъществи първично публично предлагане (Initial Public Offering – IPO) преди месец, отчитайки смесени резултати. Компанията привлече по 9 долара на акция на публичния пазар, което е много под последния събран частен капитал от 15,46 долара за акция. Днес тя се търгува за около 12 долара, което показва, че все още има оптимизъм към този тип технологични компании.
IPO-то на Box през януари 2015 г. също изпрати смесени послания. Частната ѝ оценка бе за 2,4 млрд. долара, но оценката ѝ от IPO-то възлиза на 1,7 млрд. долара. През първите дни на търговия тя скочи до 2,7 млрд. долара, но след това отново се понижи до ниво под IPO-то, тъй като забранителният период за продажби от вътрешни лица изтече през лятото.
Дали все още има интерес към еднорозите, или той започва да замира?
Можем да се съгласим, че много от тези компании имат големи възможности пред себе си. Много се разрастват с главоломна скорост, а други започват да намират начини да реализират предлаганията си. Въпросът е обаче има ли наистина пространство за стотици от тези компании?
Още подобни графики разгледайте тук
преди 8 години по принцип така стават иновациите :) но, пак можеше да излезне по евтино.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години е така стават балони... "Напечатаха" се едни апри и сега ги наливат в безмислен софтуер или пък такъв, който е печеливш, но никога не може да оправдае огромните вложения... Ама всеки иска да удари кьоравото и да има участие в следващия гугъл , фейсбук , еърбиенби .... Да видим кога ще се спука. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години абе няма реално как един стартъп да струва толкова ... нека благодарят на евтините пари... струва ли 1 млрд. вече отдавна не е стартъп. отговор Сигнализирай за неуместен коментар