IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Прокурор над главния прокурор. Противоречи ли на Конституцията?

Неяснотите са не само около фигурата, но и около процедурата, смята зам.-председателят на Висшия адвокатски съвет адв. Людмил Рангелов

11:24 | 09.12.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

В събота, на извънредно заседание, правителството реши да назначи инспектор, който да следи всяка стъпка на главния прокурор. Решението на управляващите идва след критика от страна на Венецианската комисия, според която в България главният обвинител е "недосегаема фигура". 

С промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и Закона за съдебната власт (ЗСВ) правителството предлага създаването на нова правна фигура със статут на прокурор, завеждащ отдел "Инспекторат" във Върховната касационна прокуратура. Той ще се избира с мнозинство от 2/3 от прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет и ще има 7-годишен мандат.

Това е фигурата на абсолютно независим прокурор, който ще разследва главния, посочиха премиерът Бойко Борисов и министърът на правосъдието Данаил Кирилов.

Международната правна общност препоръчва членовете на кадровия орган на Темида, които не са свързани с прокуратурата, да могат да искат отстраняването на главния обвинител, ако имат доказана информация за престъпление.

Много трудно ще се намери подходяща фигура за този пост, смята зам.-председателят на Висшия адвокатски съвет адв. Людмил Рангелов. Пред Bulgaria ON AIR той посочи, че този човек трябва да е в позиция, която да го прави максимално независим от волята на главния прокурор за кариерно израстване. Трябва да е на не повече от 58 години, смята адв. Рангелов. 

"Неяснотите са не само около фигурата, но и около процедурата, по която той ще действа. Определено тази фигура противоречи на Конституцията. С една разпоредба на нормативен акт от по-нисък разряд не може да се елиминира действието на Конституцията", заяви той.

Инспекторатът към Върховната касационна прокуратура (ВКС) е част от структурата на самата прокуратура. През цялото време, когато този началник на Инспектората не действа като разследващ по отношение на главния прокурор, той му е подчинен. Самата номинация на лицето излиза от прокурорската квота. Мнозинството, за да бъде избран също е от прокурорската квота, а в този избор влиза и главният прокурор. Няма да има собствен бюджет, защото е част от структурата на ВКС.

Адв. Рангелов е на мнение, че темата се преекспонира. По думите му е нищожна вероятността главният прокурор да извърши умишлено престъпление.

"Възможно е никога да не се стигне до работа на този независим прокурор по разследване на главния прокурор", отбеляза адв. Рангелов.

И добави, че в Конституцията има ефикасен механизъм за контрол и отстраняване на главния прокурор. При тежко нарушение или поведение, несъвместимо с позицията, която той заема, може да бъде поискано неговото отстраняване от 1/4 от народните представители.

"Времето за промени в Конституцията отдавна е дошло, но не съм сигурен дали те трябва да са в насока да бъде извадена прокуратурата от съдебната власт", каза за финал адв. Людмил Рангелов.

Вижте още във видеото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:50 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bulgaria On Air виж още

Коментари

Финанси виж още