Наливането на пари в здравната система не може да доведе до резултати, контролът е недостатъчен. Около това становище се обединиха Мими Виткова и Спас Спасков пред Bulgaria ON AIR в коментар на бюджета за здраве за следващата година, който вчера бе приет на първо четене от депутатите.
"Системата е затлачена, никой не казва каква точно реформа трябва да се направи, диспропорциите са огромни. Наливането на пари в системата не може да доведе до резултати", каза Bulgaria ON AIR бившият министър на здравеопазването и председател на УС на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване Мими Виткова.
По думите ѝ с огромното доплащане за здраве се наказва най-уязвимият по веригата - болният човек. Не е нормално хора с доходи 7000 лв. на месец да имат платени изцяло здравни осигуровки, а човек с минимална заплата да доплаща.
"Ние не знаем кое колко струва в здравеопазването. Пациентът иска, когато боледува, да не му се налага да събира пари, трябва да помислим за по-справедливо разпределение. Конторолът в системата е нулев, министърът го вижда и проверките са с нулев резултат", подчерта още тя.
"Колкото и неправилно да харчим парите, това са 15% отгоре (в бюджета на НЗОК, бел. Ред.), което е положителна крачка. Каквато и реформа да се прави, тя иска малко по-голямо количество средства", посочи за Bulgaria ON AIR д-р Спас Спасков, бивш директор на болница "Пирогов".
Според него е нормално да се искат още пари - от болници, лекари. Разпределението на парите, по думите му, е на принципа за всички по малко. Контролът обаче може да е по-сериозен.
Още от разговора вижте във видеото.