IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

За какво се харчат парите от здравни вноски?

Няма контрол върху разходите на Националната здравноосигурителна каса, твърди Мими Виткова

09:41 | 29.08.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Контролът върху разходите на Националната здравноосигурителна каса е никакъв, а държавата е абдикирала напълно. Никой не казва какъв е дефицитът при средствата за здравеопазване. Това коментира бившият здравен министър д-р Мими Виткова по Bulgaria ON AIR.

Повод за коментара бе изказването на управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Дечо Дечев преди дни, че 4 млрд. лева са допълнителните плащания за здравеопазване, които невинаги са основателни. Според него в държавните и общинските болници се плаща под масата, а в частните – организирано, като се "измислят" различни допълнителни услуги, които да ги оправдаят. 

„Ние не знаем срещу какво е нашата вноска. Творчеството на болниците е всеки да взема пари - кой за каквото иска. Така наречените амбулаторни интервенции се изнесоха в извънболничната помощ и всичко мина на кеш плащане“, каза за "Денят ON AIR" Мими Виткова. 

По думите ѝ контролът е никакъв, а държавата е абдикирала напълно. "До момента никой не казва какъв е дефицитът при средствата за здравеопазване. Пациентът е болен, безпомощен човек, който е принуден да плаща", посочи тя. 

Според нея контролният орган стимулира творчеството да се вземат пари, а у нас за съжаление най-голямата трагедия е, че професионализмът е отстъпил заради мисълта за парите. 

"В момента е тотален хаос, дисбалансът е много тежък. Имаме цели региони в страната, които нямат болнична помощ. Няма частна болница, която да е фалирала, въпросът е защо само държавни болници са пред фалит", коментира още Виткова.

Пред Bulgaria ON AIR здравният икономист Аркади Шарков посочи, че липсата на информация в системата е основен проблем. В момента всяко решение се вземало не проактивно, а реактивно. "Нека не забравяме, че идват избори и всеки, който иска, ще му се даде", коментира той. 

По думите му доплащаме най-много за лекарства - около 65-70%. Особено за тези, които касаят сърдечно-съдовите заболявания. Той допълни, че доплащането трябва да се намали, но не да се премахва. 

"Никой не знае какво е основен пакет, кой какво заплаща. В развитите държави има ясно определени цени. Нужна е прозрачност", каза още икономистът.

Вижте още във видеото!

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:04 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bulgaria On Air виж още

Коментари

Финанси виж още